Fabrica functioneaza intr-un fost magazin. Nimic nu corespunde din punct de vedere al sanatatii si securitatii in munca.
Patronul grec nu a investit pentru conditiile de munca ale angajatelor si prefera sa dea spaga autoritatrilor, este mult mai ieftin.
Mizeria e peste tot: igrasie, praf, wc-uri infecte, etc. Spatiul este prea mic pentru numarul de angajate si utilaje.
Inspectorii ITM vin sa ridice spaga si pleaca multumiti. Primarul si Gadea (seful politic al judetului) sunt foarte multumiti si ei de situatia angajatelor.
Politia si Parchetul (toate autoritatile) primesc salariile si de pe urma angajatelor fabricii, dar nu isi fac datoria.
O fabrica sa functioneze intr-un fost magazin, numai la Turnu Magurele se poate asa ceva.