
Oltenii se pricep cel mai bine la politică și fotbal. Când le combină iese ceva senzațional, nimeni nu-i întrece la luat bătaie. Olteanul e mândru (lăudăros și gură mare în politică) și trebuie să se compare cu vârfurile în domeniu. Iată ce a ieșit:
Lionel Messi si Lia Olguta - tot cu Li incepe
Lia Olguța Vasilescu a obținut fără adversar un nou mandat de președinte al PSD Craiova, dar și o nouă poreclă cu tentă fotbalistică din partea colegilor de partid.
Cosmin Vasile, seful CJ Dolj – „Ce pot să spun despre Olguța Vasilescu? Cred că nu pot spune decât ce s-a spus despre Messi când a câștigat al șaselea „balon de aur”: e de neegalat”, a spus Cosmin Vasile, care a întrebat, totuși, preventiv, dacă se mai înscrie cineva în cursa pentru șefia PSD Craiova.”
Cum nu s-a mai înscris nimeni, Olguța a bifat o unanimitate, apoi a preluat ștafeta și i-a invitat pe delegați să aprobe și viitoarea formulă de conducere a organizației, votată instantaneu de pesediștii din sală.
Trio-ul din fruntea Craiovei – Messi, Neymar, Mbappe