O nouă victorie pentru turneni: Dunărea Zimnicea - "Sporting Turnu" Tr. Măgurele 1-3. Rezultate şi clasament.

22 Noiembrie 2014, 22:16 | 2779 vizualizări | 1 comentarii
Car Universal
Sporting Turnu a castigat si la Zimnicea.

Sâmbătă, 22 noiembrie, s-au desfăşurat meciurile etapei a XIII-a a ligii a IV -a din Teleorman. Rezultatele au fost normale, însă s-a înregistrat şi o retragere de pe teren. Echipa oraşului nostru, "Sporting Turnu" Turnu-Măgurele, a învins în deplasare, scor 3-1, formaţia Dunărea Zimnicea. Ca de obicei, turnenii au început partida cu multă seriozitate, încercând să înscrie cât mai repede. Ratările şi neşansa au făcut ca scorul să rămână alb până în minutul 40, când Urucu a transformat o lovitură de la 11m,  corect acordată de arbitru. Terenul greu şi o anumită lejeritate în joc au permis gazdelor să egaleze în minutul 65, însă, după doar un minut, turnenii au preluat din nou conducerea prin Salcianu. Până la final, Băltoi a reuşit să dubleze avantajul Sportingului, astfel că victoria a fost absolut meritată.

Vali Bădoi şi elevii săi au demonstrat şi la Zimnicea că sunt cea mai bună echipa din liga a IV-a. Celelalte rezultate au fost normale, însă anormal a fost ce a făcut Voinţa Saelele, echipa primarului G.Cârjan. Supăraţi că au primit gol de la Unirea Branceni în minutul 90+5, cei din Saelele s-au retras de pe teren, nemulţumiţi de arbitrajul turneanului Valentin Naidin. Gest necugetat, care va aduce amenzi şi suspendări pentru Saelele, pe lângă pierderea meciului cu 0-3. FCM Alexandria, cealaltă urmăritoare a Sportingului, a invins la Plosca cu 4-0, menţinându-se pe locul trei. Iată celelalte rezultate şi clasamentul:

Unirea Branceni-Voinţa Saelele 1-0
După gol,înscris în minutul 90+5, oaspeţii s-au retras de pe teren!
Astra Plosca-FCM Alexandria 0-4
Spicpo Poroschia-Unirea Ţigăneşti 1-3
Unirea Petrolul Videle-Metalul Peretu 3-1
Viaţă Nouă Olteni-Rapid Buzescu  1-0