Nemulţumirile localnicilor - în atenţia celor care nu îşi fac datoria

585343 vizualizări | 2533 comentarii

 Această rubrică se doreşte a fi în atenţia celor care ar trebui să aibă grijă de cetăţean şi nu îşi fac datoria aşa cum trebuie, de la prestatorul de servicii până la administraţia oraşului. Aici vor fi semnalate problemele de zi cu zi ale oamenilor obişnuiţi, iar cei rupţi de realitate(oamenii politici şi angajaţii primăriei) deoarece nu au grija zilei de mâine, sperăm să vină în slujba sau ajutorul celor cu nevoi. Toate nemulţumirile dumneavoastră vor fi trecute pentru început sub formă de comentarii, dar în cel mai scurt timp această rubrică va fi modificată şi veţi putea scrie direct. Aşteptăm comentariile dumneavoastră.

Comentarii (2533) Adaugă comentariu
T pe 15 Ianuarie 2022, 18:57
#2533
Tr.Măgurele,un oraș abandonat
De la G3 și până la Ciuperca de la gară am văzut zeci de câini vagabonzi.Și-a pus cineva întrebarea,din conducerea orașului,cam câtă mizerie lasă pe străzi și pe trotuare aceste patrupede abandonate și necontrolate?Avem legi,le mai respectă cineva?Sau nesimțirea face parte din fișa postului de cetățean responsabil cu ordinea și c*rățenia orașului,bugetar,vremelnic conducător de primărie?
Vă e gândul numai la vacanțe și bani pe 08 Ianuarie 2022, 14:01
#2532
Pentru conducerea Primăriei Tr.Măgurele
Mai așteptați niște sărbători sau ați rămas în vacantă?Instalațiile cu beculețe au rămas pe stâlpi,dar pe multe străzi domnește bezna și mizeria.De ce vă afundați în nesimțire și indiferență față de cetățeni și banii publici???Oare care este factura pentru iluminatul public,că de plătit știm cine o plătește?
Ba da, e pe 08 Ianuarie 2022, 14:01
#2531
Mu-ni-ci-piu
Și așa va fi în vecii-vecilor... care, se pare, că se tot apropie de urbea noastră. Daaar, și când ultimul va părăsi această localitate, va stinge lumina din... Municipiul Turnu Măgureleee!!!

Vreți altă soartă orașului vostru? Votați APP-Livake !
Nu, nu e pe 03 Ianuarie 2022, 21:14
#2530
Municipiu
E mucipiu. E făcut mucipiu de Ceaușescu..
F.S. pe 03 Ianuarie 2022, 10:09
#2529
Municipiu cu aprox.10.000 mii de oameni?!
Întotdeauna,când cerem ajutorul autorităților,suntem tratați cu refuz ori indiferență.Ei sunt mai mult preocupați de măriri de salarii și pensii,decât de atribuțiile din urma cărora le vin banii.A devenit o obișnuință să fim tratați cu nesimțire și dispreț,iar asta o simțim din partea majorității instituțiilor statului.
NM pe 02 Ianuarie 2022, 22:30
#2528
Raliu de mașini
La fintina arteziana,,ciuperca""au incput raliurile,drifturile masinilor puternice, de la ora 21 pina la orq 2 noptea nu putem dormi,in bloc*rile apropiate, politia nu aude, nu vede cine mai rezolva problemel in acest zis municipiu...
Mircea cel tânăr pe 30 Decembrie 2021, 13:25
#2527
Puțină atenție nu strică
Văd o mulțime de cetățeni nemulțumiți sau care comentează mai puțin favorabil apariția multitudinii de supermarket-uri din zona Turnu Măgurele.Oare vă puteți întoarce în timp și să spuneți apăsat în ce perioadă au pătruns în oraș astfel de magazine?????Să luăm un exemplu,PENNY.Al cui a fost restaurantul în locul căruia a apărut acel supermarket,și după a cărui vânzare s-a obținut un profit substanțial pentru acea vreme????Dar lotul de teren din c*rtea fostei unități militare,care știm cu toții cui a aparținut până la înstrăinare și unde a ajuns azi?Nu vă mai stoarceți mintea degeaba,și ca să vă dați seama cine ne conduce de peste 30 de ani,și în buzunarele cui s-au dus profiturile din vânzarea și autorizarea acestor investiții.În tot acest timp,câte noi loc*ri de muncă s-au făcut,câți dintre cetățeni mai au o afacere din care pot trăi decent,și să plătească și dările aferente către stat?.Și EI vor taxe,impozite și alte dări mai mari.De unde,măi băieți,și de la cine?
Culcica Marin. pe 27 Decembrie 2021, 12:12
#2526
Insule 2523.
Ai folosit cuvantul "nemernici" pentru mari oameni de cultura, dar NEMERNIC asemenea tie nu poate exista! Faci parte din pleava, gunoiul si sc*rsorile speciei umane. Vrei sa te dai intelectual, dar esti o scarba!
Alt "NIMENI" pe 26 Decembrie 2021, 08:51
#2525
"democratului" 2523.
Enuntul intrebarii: Cine a scris aceste versuri:

Pentru aceasta limba a c*rs sange

Pentru aceasta limba s-a murit

E limba-n care Crestinismul plange

In fiece biserica si schit.

Eroica e limba mea romana

A rezistat in anii cei mai grei

Cuvinte din retorica pagana

Ea a topit in creuzetul ei.(?)

Intrebare suplimentara: Stiai ca lui Adrian Paunescu Sec*ritatea i-a intocmit dosar de urmarire si ca nu i s-a gasit nici un dosar de colaborator al Sec*ritatii, asa cum ai tu?
Un <NIMENI> pe 25 Decembrie 2021, 14:42
#2524
Postacului 2522.
Pentru binele si salvarea acestei tari, TOT MAI SUNTEM MULTI "NIMENI". E ADEVARAT CA MAI EXISTA DESTUI "NIMICURI", DAR ACESTA-I PRETUL DEMOCRATIEI.
Adrian Păunescu sigur a fost... pe 24 Decembrie 2021, 02:27
#2523
Poet roșu de casă ceaușist
poet cat 4-6, precum și Vadim și alți nemernici profitori și cântători ai regimului comunist, lingăi la blidul de la Comitetul Central al PCR, al regimului comunist (care a dărâmat biserici, a întemnițat preoții și a desființat Crăciunul). Ăștia aduceau ode partidului în timp ce poporul suferea de foame, frig și frică de pușcărie politică... fără libertatea de a vorbi și a ieși din pușcăria RSR.

Omule #2522, și voi oameni cinstiți, puteți găsi un alt colind, strămoșesc, c*rat, al acestor meleaguri. Avem colinde scrise de înaintașii de dinainte de Epoca De Aur (de tristă amintire) .

PS: totuși felicitări că l-ai scris în halul ăla, cu litere mari. Nu va fi citit de nimeni.
Cel ce-a fost ADRIAN PAUNESCU. pe 23 Decembrie 2021, 16:41
#2522
COLINDUL CELUI FARA DE TARA.
UNDE-AI FI SI UNDE TE-AI TOT DUCE

CAT AI FI DE RAU SAU CAT AI FI DE BUN

CA MAI CREZI SAU NU MAI CREZI IN CRUCE

CEL MAI GREU ITI ESTE DE CRACIUN.

CAND SE STRANG STAINII PE LA CASE

SI APRIND LUMINI IN POMII LOR

TI SE FACE MARE FRIG IN OASE

SI DE TARA TI SE FACE DOR.

BATE VANTUL, BATE DINSPRE TARA

SUFLA-N RANI CU SARE SI PELIN

BATE VANTUL SI TE-NCHIDE AFARA

RUDELE IN VIZITA NU VIN

UITE ANUL NOU CU DOR DE CASA

CUM E EA MAI BUNA SI MAI REA

AMINTIREA-N PACE NU TE LASA

PAN-LA COMA IN ZADAR VEI BEA.

NU E MARE LUCRU STII PREA BINE

ALTII MESE MAI BOGATE POT

DAR UN SENTIMENT E VIU IN TINE

CA ACASA E MAI MULT CA TOT.

DIN PUTINUL LOR AI TAI VOR FACE

TOT CE POT SA FIE FERICITI

SA PETRECA-N LINISTE SI PACE

SA MAI RADA SI SA BEA UN SPRIT

UNDE-AI FI SI UNDE-AI FI BATRANE

PARCA DORUL SALELE TI-A FRANT

SI ATAT DIN TOT IT MAI RAMANE

SA TE-ASEZI CU FATA LA PAMANT

SI SA PLANGI CAND TOTI IN SARBATOARE

HOHOTESC DE PARCA TE-AR SFIDA

SI SA PLANGI DUREREA TA CEA MARE

SI SA PLANGI DE DOR DE TARA TA.
Un om obișnuit cu mizeria și fără de legea ce se vede la tot pasul pe 22 Decembrie 2021, 23:53
#2521
Până când un oraș plin de câini fără stăpân
Pe fiecare zi vedem mai mulți câini pe străzile,aleile,parc*rile și trotuarele orașului.Dacă ne uităm în jurul containerelor de gunoi,se bat unii boschetari cu cânii și pisicile pe mâncare aruncată anapoda pe jos.Vouă,conducătorilor aleși ai acestui oraș,vă pasă de ceea ce vă spun cetățenii care v-au ales,sau principala voastră preocupare rămâne tot hoția din banul public și șmecheria și minciuna față de cetățenii care v-au votat?Rețineți un singur lucru,nu veți pleca din lumea asta fără să plătiți tot ceea ați făcut.
D Didina pe 13 Decembrie 2021, 01:20
#2520
Primărie, de la mine, ai un 'NU' !
Primărie, ai greșit iară! Și anul acesta ai pus prea multe beculețe...mai multe decât meritau localnicii cu drept de vot, electoratul.

Totuși lipsește ceva : un banner uriaș pe fațada primăriei -acum de sărbători-, (eventual permanent, sau până la alegerile următoare) cu :

~TURNENI, aveți ceea ce MERITAȚI~!

Și potolește-i pe critici tăi : trimite-le felicitări și mulțumiri electorale, pentru isprăvile trecute și viitoare, în cutiile de scrisori. Reamintește-le că nu v-ați cocoțat pe fotoliile de administratori locali prin efracție acolo, ci în aplauzele și uralele lor ... ați fost aleși prin vot liber și democratic.
Neagu pe 12 Decembrie 2021, 17:17
#2519
Bravo primărie!
Ați pus instalații cu beculețe peste un oraș trist de ani mulți,cu străzi și trotuare peticite și insalubre,unele pline de noroaie și gropi,peste niște multe străzi neluminate și fără canalizare și gaze,peste bloc*ri în spatele cărora tronează malderele de gunoaie și câini vagabonzi.Chiar credeți că vă veți putea scoate numai cu aranjamentul parcului mare,și veți putea face uitate toate aceste mizerii care se văd de zeci de ani?Credeți că cetățenii orașului,cu precădere cei tineri,vor putea uita că nu le-a fost acordată șansa de a lucra și locui în orașul în care s-au născut?Credeți că ați oferit suficient pentru toți bani care s-au cheltuit din munca oamenilor?Rușine,și să aveți parte de toate cele strâmbe pe care le-ați făcut acestei zone și acestor cetățeni oropsiți!
Costel pe 12 Decembrie 2021, 09:36
#2518
Pentru profa,
Daca ai fi. votat tu cum cum votez eu de 40 de ani,eram departe,degeaba e tot la fel.
Profa (istorie recentă). pe 11 Decembrie 2021, 12:30
#2517
Către nemulțumiții prezentului trist!
Domnilor Costel și Bobonete, rememorați, vă rog, cum ați votat dumneavoastră personal până ieri (eventual și părinții, și bunicii), "mărturisiți-ne" și nouă și reveniți cu : "Așa voi vota eu mâine!"
Anonima profă (istorie recentă) . pe 11 Decembrie 2021, 12:17
#2516
Măi Costele,"Mizeria vine din cabina de vot".
Măi Bobonete, de i-ai fi transmis lui Costel acest adevăr {parafrazând un vechi film românesc "Moartea vine pe bandă de magnetofon" bine făcut dar mincinos -propagandă comunistă contra unei mișcări interbelice},

eu aș fi adăugat: Și-i prezentă nu numai la Bl.9, ci în tot orașul, în tot județul, în toată țara.

Viitori votanți (acum minori), trebuie să știți că mizeria generală "complexă și multilaterală", a fost 'invitată' prin ștampilarea greșită VOTAT în cabinele de vot, începând cu 20.maiuOrbu.1990,în a orbilor Duminică. Atunci au croit viitorul țării, prezentul de acum, cei inapți de vot, majoritatea cu creierele profund colmatate, înbâcsite cu ideologia roșie-moscovită de import, în anii de lagăr comunist în jumătatea estică a bătrânei Europei. Și ulterior acelei zile -cea mai neagră zi-, timp de trei decenii.

Bobonete pe 10 Decembrie 2021, 18:37
#2515
Măi,Costele,mizeria asta este peste tot
Urmărește oricare loc de depozitare a gunoiului menajer și ai să vezi aceleași animale și același gunoi peste tot.În nicio zonă de depozitare a gunoiului nu sunt respectate minimele reguli de selectare a gunoiului menajer,dar și de ridicare la timp a resturilor răvășite de câini vagabonzi și de persoanele ce răscolesc zilnic prin gunoaie.
Costel pe 09 Decembrie 2021, 07:01
#2514
Gunoi, frunze,mizerie...
La blocul,B9 gunoil si frunzele cazute. nu sunt ridicate de multe luni,vin sarbatorile timpul permite sa munciti..
Biciclistul cu multe spițe și soluții pe 09 Decembrie 2021, 00:07
#2513
dar altruist întru binele umanității
Islanda dragă, trimite-ne milioane de pisici ... că ne e o foame chinezească, iar noi îți vom trimite un "morman" de clasă politică dâmbovițeană cum nu ai mai văzut tu, nici restul lumii. Numai împreună și uniți vom
Biciclistul cu soluții (în portbagaj). pe 08 Decembrie 2021, 20:14
#2512
Motto:pt.orice există o soluție dle NIMIC.
Nemulțumirea localnicilor : câinii sărmani, flămânzi, agresivi și lătrători între orele 22- 06 .Printre bloc*ri și peste tot, și acum de sărbători.

La TV "s-a dat" azi conflictul dintre autorități și cetățenii iubitori de pisici din ISLANDA vecină, membră a UE care ne tot bate la fotbal.

Acolo PISICILE aristocrate s-au prea înmulțit pe străzi, ca și CIORILE indiene pe la noi. Eu am soluția. În timpul lui Opărescu Sorin primar de capitală a ROU, când avea în gestiune 70.000 de câini vagabonzi am propus ceva.

Inspirat de înfrățirea satelor românești cu cele din Belgia și Franța, pe timpul lui N.Ciaușoiu, ca să nu le atace buldozerele pesediste, pardon PCRiste,am propus înfrațirea lu' Buc*rești cu Ploiești (sau un alt oraș). Din Buc*rești se deportau câinii-băieți în Ploiești - Ploieștiul expedia în Buc*rești fetele-câini, și așa într-o generație -nefătându-se puradei pui-patrupezi, se rezolva problema fără genocid.

ISLANDA ia aminte drăguțo !
Theodor pe 07 Decembrie 2021, 19:35
#2511
Pentru hoiturile din primarie
Nu va este j**urilor rușine nu sunteți în stare să faceți și voi că în alte orașe decorațiuni de sărbătorile de iarnă,e plin Facebook de locuitori ai orașului pe la Craiova,Sibiu, Buc*rești, goniți lumea din orașul ăsta jegoșilor,să va stea în gât sărbătorile de iarnă!
M.Voinea pe 05 Decembrie 2021, 09:37
#2510
Răspuns pentru biciclist
Stau de multe ori și mă-ntreb,oare cei ce își aruncă părerile pe-aici sunt conștienți de ceea ce scriu,cum scriu și despre cine scriu?În afară de miștou-ri,glumițe din galeria de la stadion și concluzii de preșcolar,realizează cât de puțin au trecut și prin școală?Ne îndepărtăm din ce în ce mai mult de lucruri evidente,educație și bun simț și civilizație și aruncăm tot felul de informații tâmpite îndepărtându-ne de realitatea care ne înconjoară,bagatelizând și mutând atenția către lucruri îndepărtate și fără importanță pentru noi și viața din comunitate.Întotdeauna se va găsi cineva care să-i apere pe proști și hoți,dar nu fără vreun interes ascuns.Mergem pe jos și intrăm pe stradă sau pe câmp având suficient spațiu pe trotuar.Mergem către nicăieri și ne vom trezi cu toții în beznă și deșert.
Un posesor bicicletă pe 02 Decembrie 2021, 19:54
#2509
Nemulțumitului Traian,mai bogat
" De la început vă spun, că" domnule Ignat vă preocupă o problemă locală măruntă : parcările și garajele din municipiu. Însă acestea vor fi, vor fi, vor fi rezolvate în cel mai sc*rt timp. Un proiect secret al primarului "NIMIC în gând", așteaptă bănuții din PNRR.Vor fi construite garaje subterane(!) pentru toți, cu p+2 et+mansardă, inversate, așa cum se face totul aici .

Te rog, însă, privește mai sus, la ceva mai grav.Să te intereseze războiul mocnit de la parcările din c*rticica Guvernului, între "primii acolo" și "noii veniți" ai lui Ciolacu. Rămâi pe TvLatrina 3 și rTV al lui Ghiță, și vei vedea niște bătălii tip "Cel mai tare în parcare".

Dar nu numai acolo : mergi și la Catedrala Mântuirii popilor. Acolo să vezi sfintele mâncătorii între bolizii de lux : Mercedes, BMW, Bugatti, Maserati, o Dacia 1310 și mai nou o TESLA obraznică cu baterii și telecomandă, draceee ! Toate împingându-i la drăcovenii pe Sfințiile Lor. Fii fericit Ignat!
Ignat Traian pe 01 Decembrie 2021, 08:40
#2508
Am mașina în parcare
De la început vă spun că nu mi-am dorit și nici nu îmi doresc o astfel de construcție.Domnule Cuclea,scoateți de prin birouri angajații Serviciului Urbanism și puneți-i la treabă.Să măsoare corect dimensiunile tuturor garajelor și copertinelor,să urmărească scopul pentru care au dorit acele garaje și ce au ajuns defapt.Să confrunte cu datele scrise în proiectele și contractele de închiriere.Deși cred că știți,veți avea și mari surprize.Respectați ceea ce ați scris și legea,altfel vom face noi asta.Ați lăsat la latitudinea oricui este posesor de garaj să-l construiască oricum și-a dorit.Marea lor majoritate sunt supradimensionate și nu au destinația corectă,iar multe dintre mașini ocupă loc*rile de parcare ale celorlalți cetățeni.Și poate urmăriți și modalitatea de achitare a datoriilor fără să vă gândiți la eventuale scumpiri pentru oricare loc de parcare.Avem prețuri de parcă e parcarea la NASA.Hai,la treabă,că e lumea sătulă de tot felul de încălcări ale legilor și ale bunului simț.
Alina pe 30 Noiembrie 2021, 14:57
#2507
Pentru Gygy
Vorbești de lucruri sfinte, nu va-ti convins nici acum de primarul asta că îl doare in dos de locuitorii orașului,4ani la hibernare cu clica lui, 0 realizări,pun pariu că la următoarele alegeri tot el câștigă, așa că despre ce vorbim,cu așa oameni,așa oraș !
Gigi pe 29 Noiembrie 2021, 09:07
#2506
1 Decembrie.
Stie cineva,de Ziua nationala,Primaria organizeaza ceva ? sau este iarasi primarul plictisit !
. pe 29 Noiembrie 2021, 03:17
#2505
***** LA MULȚI ANI, ROMÂNIA ! *****
Mâine, 1 Decembrie 2031, de Ziua Națională a României, și Imnul Deșteaptă-te române, va vibra mai profund în inimile noastre... va răsuna mai bine peste milioanele de români de pretutindeni.

La mulți ani, Țara mea !
Florina pe 20 Noiembrie 2021, 14:33
#2504
Ne dorim un oraș c*rat și sigur!
Pe lângă containerele de gunoi e raiul câinilor vagabonzi.Trotuare și străzi tapetate de rahatul lor,mizeria împrăștiată de ei prin parc*ri,pe zone pe unde trec bătrâni și copii.A cui este răspunderea pentru prinderea și sterilizarea acestor animale,conform legilor în vigoare?Cine mai cere respect și credibilitate când totul este parcă făcut împotriva noastră?Să veniți la următoarele alegeri după voturi.
Un aprod nemulțumit pe 07 Noiembrie 2021, 14:32
#2503
Români,vi se pregătește ceva bun, în sfârșit!
Se plămădește Autoritatea pentru Recuperarea Totală și Extinsă a Marilor Tunuri date Avuției Naționale în Ultimul Timp (ARTEMTANUT).

ULTIMUL TIMP ?, să se facă precizări! Din anul impunerii de către tanc*rile lui Stalina a primului guvern marionetă a Moskovei, din 1990 încoace, sau din 1996 începutul epocii lui jupanu?(cârcotașii spun că și după ce a căzut el ostatec la Rahova au continuat jafurile. De atunci se face transparent orice achiziție, în special în pandemie, cinstit 100%).

De prea mult timp românul se plânge că-i sărac în această țară bogată în aur și resurse naturale,dar săracă în paznici patrioți și Justiție pământeană 'oarbă'

Avuția acestui popor a fost jefuită și s-a sc*rsss asemenea apelor Dunării și a Dâmboviței care tot c*rg și se sc*rg în Marea cea mare.

Fii binevenită tu ARTEMTANUT dar rugu-te fă-te mai sc*rtă!

Alege-ți un falnic și sexy nume : Autoritatea pentru Recuperarea Furturilor din Ultimul Timp (ARFUT).

Theodor pe 29 Octombrie 2021, 17:38
#2502
Continuare
Privații muncesc din greu,investiția,lor banii lor,produc ceva aduc plus valoare,ce produc duc lunar la ANAF să mănânce și bugetarii o pâine caldă,mulți nu o merită, habar au de putina economie financiară,ce se strânge lunar de la firmele locale,ăia sunt banii de mâncați voi, așa că tot respectul pentru privați !
George pe 29 Octombrie 2021, 08:48
#2501
Domnule Theodor
Da domnule,și dvs.ați punctat corect,numai că salariile celor menționați nu sunt decente,ci nesimțit de mari și nemeritate,în raport cu rezultatele muncii lor,ale pregătirii și modului în care au ocopat acele funcții,plus față de cele din privat și țara în care trăim.Iar pentru cârcotașii care își vor da cu părerea,da,multe,chiar prea multe salarii de la stat depășesc 1000 de euro,în vreme ce la privat predomină salariile minime pe economie,adică 1300-1400 de lei.Și aici vorbim de net,adică ce le rămâne în mână amărâților care nu au ”norocul” celor de la stat.De aici și diferența dintre pensiile celor de la stat față de cele din privat.Nu suntem departe de de măsurile luate în anul 2008.
Theodor pe 28 Octombrie 2021, 10:54
#2500
Vremuri grele și aici vor fi și mai grele.
Sunt perfect de acord cu tine George dar nu prea mai ai cu cine sa faci treabă aici,sunt câteva sute de bugetari,gen poliție,primărie,financiar,cu un venit garantat decent, îi doare undeva de privații care contribuie cu bani mulți
George pe 22 Octombrie 2021, 11:06
#2499
Ne asteapta vremuri extrem de grele
Daca se inchid si tricotajele,sa vedeti atunci saracie in catunul asta numit oras.De 30 de ani nu a aparut nicio investitie majora.Combinat nu,IME nu,alte fabricute gen prelucrare a laptelui,cea de mobila si de conserve nu,de constructii metalice nu,nu sistem de irigari,nu ferme mari de animale,iar micile gospodarii s-au inputinat considerabil.In schimb,avem firme de paza,farmacii,sali de pacanele si pariuri,case de amanet si multe banci.In tara asta mai munceste cineva care sa aduca plus valoare economiei si sa plateasca impozite si taxe la bugetul de stat?S-a ingrosat atat de mult sistemul de stat,platit gras de la cei putini care mai lucreaza in privat,ca in c*rand vom crapa cu totii in falimente si de atatea datorii.Risipim cu usurinta banii colectati cu greu,si tot cu usurinta ii aruncam pe multe lucruri care nu ne sunt necesare,si platim cu bani multi pe cei ce nu fac nimic.Pana cand,oameni buni?
marian pe 21 Octombrie 2021, 19:56
#2498
INSOLVENTA
IMPERIAL SA este in insolventa incepand cu data de 27/09/2021,

prin SENTINTA nr262, pronuntata in dosarul nr 217/87/2020.s-a

dispus deschiderea procedurii generale a insolventei impotriva debitorului IMPERIAL SA.desi stiau ca au dosar pe rol si ca nu mai pot plati, ei fac achizitii de bunuri si servicii garantand plata, ca apoi sa te trezesti cu instiintare de inscriere la masa credala.societatile mici nu au nicio sansa sa mai recupereze sumele si asa se ajunge la blocaj financiar.
Vio pe 25 Septembrie 2021, 10:21
#2497
Cuib de trântori numit primărie
Vine vremea rece și clădirea primăriei este gata pentru hibernarea celor ce o sufocă de ani de zile.Orașul se stinge încet și sigur,dar va rămâne pop**at doar de întunecații care NU contribuie la bugetul local cu un sfanț,dar se adună cu iuțeală la primitul ajutorului social,ajutor de la bugetul local strâns de la cei ce muncesc prin oraș.Iar primăria care-i acoperă și sprijină financiar,NU a fost în stare să strângă de pe străzi,parc*ri și containere de gunoi,câinii vagabonzi care fac un calvar din viața cetățenilor,ce să mai vorbim de alte investiții serioase care să-i facă pe tineri să rămână și să muncească pe la ei pe acasă.Poate să ne spună cineva din primărie câți bani s-au cheltuit în ultimii ani,pentru diversele ”investiții”,hai să le spunem parandărături,și unde și în ce se regăsesc?Mai este Curtea de Conturi o instituție serioasă a statului sau este doar o umbrelă a hoților și distrugătorilor de loc*ri și destine?
Turnean pe 21 Septembrie 2021, 22:00
#2496
Pacaleala
Va rog mult de tot aveti grija cand cumparati struguri de la hindusi astia de la vrancea cantariti pe cantarele voastre nici decum pe ale lor riscati sa luati strugurii cu 0.5 lei mai scump.Într-un cuvant va fac la cantar
Ion pe 19 Septembrie 2021, 13:05
#2495
Paulownia
Dragă Primărie NU mai planta copaci Paulownia în oraș pentru că ai rădăcini de suprafață și distrug betonul, asfaltul, crapă și ridică trotuarele, etc! Distrug investiții făcute din banii contribuabililor români sau din UE. Plantează altceva!
Elev prezent la c*rsuri,odata pe 13 Septembrie 2021, 10:51
#2494
A inceput scoala,cu prezenta fizica
Numai ca,elevii sunt tot pe strazi,prin parc*ri,prin jurul bloc*rilor si pe la casele de pariuri si pacanele.Iar profesorii stau bine merci,la o tigara si o cafea,multumiti de cum a debutat prima zi de scoala.Obisnuiti cu scoala online,sunt deranjati de de prezenta fizica la scoala,atat ei cat si elevii.Si ne mai miram ca prostia in societate a devenit o virtute.Asta este cand in invatamant sunt pusi sa administreze o scoala,profesorii numiți si sustinuti de politic.
Foarte mulți cetățeni pe 11 Septembrie 2021, 10:15
#2493
Un oraș uitat de timp
Turnu Măgurele a ajuns un oraș trist și degradat de unde sug și s-au îmbogățit doar cei ce roiesc în jurul Primăriei și a Primarului Cuclea.
Mulți cetățeni nemulțumiți și revoltați pe 02 Septembrie 2021, 22:39
#2492
Unde se dorește să se ajungă?!
Miros insuportabil de rahat în întreaga zonă.Câinii răscolesc gunoaiele și latră zi și noapte,mizerie peste tot.Mai pasă cuiva de traiul acesta infect în care ne zbatem de ani buni?Autoritățile nu se mai satură de furat,iar dezastrul se desfășoară într-o nesimțire continuă.Mai răspunde cineva pentru ceea ce se-ntâmplă sau o să ajungem să ne facem dreptate singuri?
Dor de țară pe 27 August 2021, 10:09
#2491
Diaspora divizată și hulită
Bun articol,dar câți pricep?Istoria asta a noastră,a românilor,așa cum e ea,NU-I VA IERTA PE O MÂNĂ DE HOȚI HULPAVI ȘI MINCINOȘI CA ILIESCU,NĂSTASE,HREBENCIUC,ROMAN,DRAGNEA,MAZĂRE,OPRIȘAN ȘI MULȚI ALȚI DISTRUGĂTORI DE ȚARĂ ȘI NEAM,CARE AU STAT ZECI DE ANI LA CONDUCEREA JUDEȚELOR ȘI A ȚĂRII ȘI AU FURAT PE RUPTE DIN BUGETUL DE STAT.Din păcate,lafel de mulți spălați pe creieri sunt și azi,cu sufletul și mintea la călăii PSD.Câți dintre tinerii de azi pricep ce s-antâmplat în România în ultimii 30 de ani?A părăsi țara și a sta pribeag prin lume nu e o soluție pentru niciun român.E mult mai simplu să gândim și să avem mai mult c*raj.Viitorul este al tinerilor,mobilizați-vă!
Diaspora română imploră... pe 26 August 2021, 18:31
#2490
...abandonați stânga oameni buni !
Peste 4 mil. de români sunt pribegi prin lume din cauza dezastrului general (economic, politic, social, etc.) din țară. Din cauza acestui prezent "croit" ca VIITOR...atunci prin alegerile libere din 20 mai 1990 (cu 61,5 % PCR eșalon 2 --rebotezat fsn--, azi psd ). Au trecut 30 de ani de atunci. Altă Românie am fi construit, chiar 'o țară ca afară' și respectată în lume, dacă acei votanți spălați la creier cu ideologie roșie-bolșevică estică între 1946-1989 (și după !) ... electorat inApt de vot ar fi emigrat în masă în preziua alegerilor din duminica lor... a orbilor. S-au îmbulzit, însă, în cabinele de vot, și au votat orbește trandafirii roșii fără să le observe ghimpii (încă îi mai...).

Putem spune că atunci noi am pierdut un tren, sau că acea ,,duminică a orbilor,, a fost ZIUA unui EXOD RATAT ...o zi de comemorat încă 30 de ani și peste....
Cetățean plătitor de taxe și impozite pe 16 August 2021, 09:33
#2489
Suntem îngropați în gunoaie,nesimțiților!
Primarule,în afară de plimbările zilnice cu mașina primăriei,te mai preocupă și altceva?După acestă pandemie nenorocită,acum așteptăm și declanșarea altor boli,generate de mizeria din jurul containerelor de gunoi.Vremea caldă și animalele din jurul loc*rilor de depozitare a gunoiului menajer,sunt factori propice pentru răspândirea multor boli.Mai interesează pe cineva din conducerea orașului de viața și sănătatea cetățenilor ei?RUSINEEE!!!Ați rămas o cloacă receptivă numai la prosperitatea și afacerile voastre din banul public.
Roșu Vodă de Curtea de Argeș pe 14 August 2021, 11:40
#2488
Pro Ana lui Manole
Circula odată un banc cu GheGhe Dej cerând ajutor la Moscova/plangandu-se că poporul român nu poate fi prostit și refuză ideologia bolșevică (ciuma roșie, astăzi). Stalin la dus undeva unde făcea experimente cu păsările... i-a dat lui Dej niște grăunțe și i-a zis : ''cheamă cocoșii ăia la tine!"... nici măcar unul nu a venit. Stalin îi spune că ăștia sunt îmbuibați, sunt bine hrăniți... a mers în țarcul alăturat cu alți cocoși și le-a aruncat câteva grăunțe. Toți au venit la ordin.. erau înfometați sistematic. Și-i zice Stalin lui Dej :"vezi Gică, așa trebuie procedat și cu popoarele. Scuzați-mă pentru o gafă (nefăcută totuși, din păcate)... era să scriu în loc de Gică..."vezi Liviule ?"
Manole pe 13 August 2021, 09:44
#2487
Dragă Ana,ai dreptate și bine spui
Numai că situația asta în care ne bălăcim de ani buni,a fost dorința infractorului Dragnea.Să-i ținem săraci și spălați bine pe creieri,cu cât mai puțină școală și informare corectă,ca să-i putem cumpăra ieftin și repede prin minciuni,promisiuni și dezinformări,odată la 4 ani.E atât de simplă rețeta,parcă de la unul Stalin vine.
Un cetatean foarte nemultumit. pe 12 August 2021, 16:29
#2486
Putina rabdare
Nu l-am votat pe acest pitic pentru postul de primar pentru ca nu suportam ideea de a fi reprezentat de acest specimen,care nu stiu cum dracu a putut ajunge primar.Ce autoritate morala sa ai cind cistigi la o diferenta de 3oo de voturi? Mai rau ca e atit de bezmetic ca nici macar nu stie de unde a primit si acele voturi.Sfideaza pe toti si crede ca este buricul pamintului.Sta ascuns de un an de zile pentru ca stie ca nu il mai baga nici dracu in seama.Vremea lui a trecut,nu exista in acest oras doar Cuclea si Cracea.Vom avea alt primar peste 3 ani,asta cu siguranta.
Ana pe 12 August 2021, 16:10
#2485
Dezastru
Dragi mei,

Sunt concitadini care merg in concedii prin alte zone ale tarii.Pot face o paralela intre ce avem noi si ce este dincolo de munti? Si acolo suntem tot in Romania,si acolo este saracie dar la noi e dusa la extreme.Ce putem face? Sa-i presam pe toti( psd,pnl,usr),zilnic.Sa dezvolte orasul.Se poate.Nu este vointa.
Un cetățean nemulțumit pe 11 August 2021, 19:10
#2484
Turnu Măgurele mai este administrat și condus de cineva?!
Domnule Cuclea,mai dați-vă jos din Duster-ul primăriei și mergeți printre bloc*ri,pe la containerele de gunoi,pe străzi,alei și parc*ri,vorbiți cu cetățenii,nu numai atunci când aveți nevoie de voturi.Turnu Măgurele a devenit un oraș mizerabil,cu oameni triști și din ce în ce mai săraci,cu tineri fără un viitor,plin de câini vagabonzi și alte animale fără stăpâni,și mai grav,fără perspectiva unor vremuri mai bune.Ce așteptați,să vă treacă mandatul și să o ștergeți prin loc*rile pe unde aveți proprietăți cumpărate din furat???Nu v-a fost deajuns exemplul Dragnea,sau credeți că veți scăpa și vă veți cheltui liniștit agoniseala făcută din banul public???De un singur lucru trebuie să țineți seama,totul se plătește pe lumea asta,mai devreme sau mai târziu!
Spune-ți părerea!

*:

*:

*:

grinLOLcheesesmilewink
smirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank stare
long faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmm
madangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool mad
cool cheesevampiresnakeexcaimquestion
* caractere rămase

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam aceste mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.