Nemulţumirile localnicilor - în atenţia celor care nu îşi fac datoria

529175 vizualizări | 2420 comentarii

 Această rubrică se doreşte a fi în atenţia celor care ar trebui să aibă grijă de cetăţean şi nu îşi fac datoria aşa cum trebuie, de la prestatorul de servicii până la administraţia oraşului. Aici vor fi semnalate problemele de zi cu zi ale oamenilor obişnuiţi, iar cei rupţi de realitate(oamenii politici şi angajaţii primăriei) deoarece nu au grija zilei de mâine, sperăm să vină în slujba sau ajutorul celor cu nevoi. Toate nemulţumirile dumneavoastră vor fi trecute pentru început sub formă de comentarii, dar în cel mai scurt timp această rubrică va fi modificată şi veţi putea scrie direct. Aşteptăm comentariile dumneavoastră.

Comentarii (2420) Adaugă comentariu
Bogdan pe 15 Aprilie 2021, 08:12
#2420
Pt.Cosmin
Am știut dintotdeauna că adevărul supără.Și iată cum ies lichelele la suprafață.Putem privi cu toții care sunt reacțiile unor nemernici,și ce fel de răspunsuri primesc cei furați și batjocoriți de o mână de hoți și incapabili.Toate aceste manifestări de ură și obrăznicie sunt specifice găștii și priceperii acelor specimene ce fac parte și se mândresc cu faptul că fac parte din PSD.Nu cred că mai sunt prea multe de comentat,iar imaginea orașului și viața celor ce încă mai locuiesc pe acolo reflectă exact pregătirea și educația acestor bugetari incapabili.Am auzit că multe sate sau comune au devenit orașe,dar să faci dintr-un oraș,cu pretins statut de municipiu,un amărât de sătuc cu semafoare și câteva bloc*ri,e o adevărată performanță.Bravo,prostănacilor!
COSMIN. pe 14 Aprilie 2021, 18:21
#2419
Lui Bogdan( mai bine zis BOUDAN)
Ia mai du-te tu-n p***da ma-tii de analfabet!
Locuitor din Turnu Măgurele pe 12 Aprilie 2021, 13:27
#2418
Când terminăm odată cu hoția și furtul de la cetățeni?!
Cine verifică racordările și branșamentele,cererile și contractele la rețeaua de apă a orașului,că vă spun aici peste 100 de nume și adrese din cartierele Măgurele,Odaie si multe alte străzi din oraș,unde by-pas-urile sunt făcute și știute de către angajații și conducerea ApaServ.Și mai important,cine plătește toate pierderile și furtul de apă din rețea?
Niște buni platnici pe 07 Aprilie 2021, 12:25
#2417
Mai trăim într-o țară normală?!
Există cineva capabil să ne spună și nouă,contribuabililor corecți,în ce bază s-a scumpit metru cub de apa menajeră,și până când vom suporta măsurile abuzive și total nejustificate ale firmei APASERV?Ce reprezintă acel coeficient de neînchidere din moment ce avem apometre în casă,iar la intrarea în bloc sunt apometrele voastre?Cine vreți să gestioneze și să controleze eventualele furturi?Ce fel de calcule ați făcut și de unde vine apa asta,din munți?De ce vă bateți joc de banul nostru și așa strâns cu greu,și de ce nu verificați și sncționați pe toți cei ce consumă foarte mult,dar plătesc foarte puțin(pe la case de exemplu).
Bogdan pe 05 Aprilie 2021, 10:19
#2416
VREM SA STIM SI NOI,CETATENII URBEI
Ce proiecte are conducerea Primarie Turnu Magurele PENTRU DEZVOLTAREA ORASULUI,si la ce se lucreaza in aceste vremuri?Ce realizari au avut pana zi,si cu ce ”eforturi” financiare?In cateva cuvinte,cam ce ne asteapta pe viitor?Că organigrama institutiei se umfla,salariile sunt la un nivel nemaivazut pana azi,dar rezultatele se lasa asteptate de foarte multi ani,si nu se justifica cu nimic intreaga sustinere acordata cu prea multa usurinta in campania electorala,pentru gasca partidului aflat la carma orasului.Ne-am saturat de minciuni,promisiuni neonorate,aruncate de fiecare data inaintea alegerilor,și de incompetenta ce sta la varful orasului de atatia ani.Ca in Fituica Ecouri Dunarene nu citim decat niste banale povestioare jalnice,si cum se straduiesc unii sa ne mai scumpeasca apa si alte utilitati,si mai vanda ce mai e de vandut.Bai,nmernicilor,FARA ECONOMIE SI NOI LOCURI DE MUNCA NU SE MAI POT PLATI TAXE SI IMPOZITE!NU ATI STIUT SA ATRAGETI DECAT PE PUTUROSI SI PE POMANAGII.
Aurel pe 31 Martie 2021, 09:56
#2415
Nepăsare,nesimțire și sfidare
Într-un cătun sărac,fără loc*ri de muncă și investiții,plin de câini și mizerie,cu oameni triști și fără speranță,primărelul stă toată ziua cu fundul în Duster și sfidează cetățenii.Pe jos și amabil îl vedem doar în campaniile lectorale.
Aninim pe 28 Martie 2021, 20:09
#2414
Andronache
Papagalul de Andronache umbla mort dr beat la volan
Ana pe 28 Martie 2021, 10:07
#2413
Legea la cheremul unor incapabili
Aceiasi caini pe strazile orasului.Caini care la lasatul serii latra si sperie cetatenii,fac mizerie pe trotuare,parc*ri si la containerele de gunoi.O bataie de joc cum nu s-a mai vazut din partea autoritatilor.
Florin pe 26 Martie 2021, 09:59
#2412
Viață dulce la stat,pe banii fraierilor!
Știe cineva,ne poate informa dacă primarul și-a trecut cumva mașina Primăriei Turnu Măgurele,pe persoană fizică?Până unde poate merge nesimțirea acestui om?Zilnic îl vedem cu mașina primăriei la cumpărături.În situația asta de ce mai are nevoie de șofer,plătit cu bani mulți din banii contribuabililor?
Turnean pe 24 Martie 2021, 19:10
#2411
Poluare
Nu vede nici un politist ca de ceva vreme, fregvent iese un fum negru de la fostul UVCP? S.au au si ei vrun beneficiu?
Niște cetățeni contribuabili pe 24 Martie 2021, 10:41
#2410
Un oraș plin de câini fără stăpân
Absolut nicio măsură luată în baza legii 258 din 26/09/2013.Dacă nici autoritățile statului nu mai respectă legile,atunci ce e de făcut?Nepăsare,hoție,mizerie și sfidare,doar atât vedem.
Filipescu pe 20 Martie 2021, 13:59
#2409
Ne așteaptă vremuri grele
S-au pus hoții la masă și fac toate eforturile pentru mărirea prețului apei menajere,a taxelor și impoziteler și a altor servicii către pop**ație.Păi,cu ce să țină armata aia de trântori din primărie,de pe la Local Urban și Salubritate?
O primavara trista,doar cu cativa ghiocei pe 19 Martie 2021, 08:40
#2408
Sa dezbatem probleme importante
Stimata redactie,trebuie sa va aplecati asupra problemelor de real interes pentru comunitate.Dar si asupra legalitatii investitiilor si scumpirilor ce parca nu se mai termina in regimul asta neocomunist,unde predomina haosul si hoția,exact ca pe vremea vatafului infractor,Dragnea.Conducerea Primariei,impreuna cu Consiliu Local Turnu Magurele,fac lucruri care tin de haiducie,nicidecum de o normalitate onesta,de ordine si de legalitate in serviciul public in care au fost numiti si mai putin alesi.
Fara obiceiuri primitive pe 14 Martie 2021, 22:15
#2407
Ramasi in urma cu civilizatia
Politia si pompierii încă mai tolerează obiceiurile primitive de foc*ri cu anvelope si alte produse poluante.Pentru voi nu există lege?Ce întelegeti din aceste foc*ri toxice,animalelor?!Trebuia sunat la 112 cu insistenta.
Ion pe 14 Martie 2021, 20:34
#2406
Anvelope Incendiate
In 2021 încă mai avem maimuțe care incendiază anvelope....Ptiu!
Cetatean de la bloc pe 13 Martie 2021, 22:55
#2405
Satul fara stapan
Ne apropiem de miezul noptii si canii latra a pustiu in jurul containerelor de gunoi.Nu sunteti in stare de NIMIC,autoritati impotente si hoate.
Basarabeanu pe 11 Martie 2021, 09:11
#2404
A REVENIT IARNA
Cu ocazia asta s-a acoperit si mizeria din tot orașul.Rămâne însă,sărăcia și tristețea loc*rilor.După topirea zăpezii se va da din nou,lafel ca in fiecare primavara,cu bidineaua pe borduri,și vor mai arunca puțină vopsea pe trecerile de pietoni.Și gata cu grija pentru oras,după care se vor reîntoarce si ei,obosiți după atâta muncă,la obiceiurile prin care și-au umplut buzunarele,stând atâția ani la cârma orașului,devenit sat cu semafoare.Somnul comunității naște lichelele și lipitorile care sug cu forță banii publici.Nicio investiție în atâția ani și nici un semn de progres și civilizație.Sătucul nostru este într-o stare de degradare continuă,arătând mult mai rău decât starea lui de la nivelul anilor 90.Încotro ne îndreptăm dregătorilor PSD,nu ați făcut nimic în 30 de ani?De ce mai stați dacă nu puteți face nimic pentru noi?Voi pe cine mai reprezentați?
Catalin pe 07 Martie 2021, 21:40
#2403
Nesimtirea Primariei Tr.Magurele continua
Primareeee,cand va puneti pe treaba sa strangeti cainii vagabonzi de prin oras?Nici acum cand nu mai sunteti la putere nu vreti sa respectati legile tarii?
Iubiți-vă teleormăneni, vine... pe 22 Februarie 2021, 16:36
#2402
.... DRAGOBETELE !!!
Mâine 14 feb românii au o sărbătoare c'urată, 100% a lor, dedicată iubirii și dragostei. El, sf. DRAGOBETE românașul, Duh și Zeu, patronul dragostei și al bunei dispoziții, 'uși erul' Primăverii, fiul babei (pardon, doamna în vârstă) Dochia.

Să rugăm 'Draga domniță redacția' să deschidă fereastra și să publice mesajele de....... (dar și de....), de la cititorii săi de ambele-multiple(!) culori politice. (Tot roșul trandafirului te înmoare, teleormăne anco ?!).
¬ pe 22 Februarie 2021, 16:21
#2401
¬


Lipsiți-vă de... 14 februarie, Halloween, dansul Dragonului și alte invazii manelisto-neo'culturale.

_

Să rugăm 'Draga domniță redacția', să deschidă ferestrele și să publice mesajele de........ (dar și de....)... de la cititorii săi de ambele-multiple(!) culori politice (tot roșul trandafirului te înmoaie, teleormăne anco ?!).

Sucă cel... necioplit însă, iată ce oferă ne.prietenilor politici care... o fac cu stânga, în cabina de vot, întristând ștampiluța. Oferă câteva versuri originale, dar mulate pe melodia imperialistă a lui Frank Sinatra --Un fesenel în noapte-- (sau străin?). Vă va plăcea, închideți ochii, cântați și imaginați-vă pe planeta îndrăgostiților Venus sau pe un vârf de munte, dar oricum departe de Turnu și... de alte înCOVrig-ării locale.
¿ pe 20 Februarie 2021, 14:10
#2400
~INTERNAȚIONALA ROȘIE ~
Muzica : cea știută, sacră, originala.

Textier : Sucă ( dar nu el -- l-a șterpelit de la Uniunea scriitorilor, se zice!).

_

1_ Dormiți voi oropsiți ai sorții,

Noi, bolșevicii asta vrem ;

Să vă treziți când viața voastră,

Va fi mai rea ca în infern,

2_Visați cei adormiți cu vorbe,

Și tot mereu să ne votați ;

Iar noi proprietari cu acte,

Vom fi pe țara ce ne-o dați.

3_ 'Pașli' în occident cu toții,

Urmași de daci și de romani ;

Rămână numai iubitorii,

De seceră și de ciocan.

_

~~REFREN~~

Hai la lupta cea mare,

Partidul vrea să ne unim ;

Și jefuirea Țării,

Acum s-o isprăvim.
¬ pe 20 Februarie 2021, 13:48
#2399
¬
4_ Noi făurim o lume nouă,

De Marx și Engels îmboldiți ;

Pământul întreg să fie roșu,

Sclavi-mondiali voi să ne fiți.

5_Mereu am fost stăpânii voștri,

Căci Moskova ne-a pregătit ;

Deși îl avem pe Marx în creier,

Voi, proști, nu ne-ați recunoscut.

6_Pecați români din țara voastră,

Doar noi vom fi eterni aici ;

Noi cei aduci pe tanc*ri roșii,

Uniți cu ai voștri nemernici.

~refren~
¬ pe 20 Februarie 2021, 13:38
#2398
¬
7_ Așa cum lupul își schimbă părul,

Și noi ne-am deghizat un pic ;

Dar ateismul și năravul,

Sudură sunt pe Pesedist.

8_Noi am învins timpul, tovarăși,

Lupta de clasă ne-a priit ;

Și iată, azi, avem Roșia-Ciumă,

O armă nouă, un dar din Răsărit. 9_Suntem neîntrecuți, tovarăși,

Când vrem să îndoctrinăm un om,

Căci de la Marx trecând prin Lenin,

Am ajuns astăzi la un I. I. ION.

Căci de la Marx trecând prin Lenin,

Am ajuns la magistrul Ilici Ion.

~ refren~
Atențiune, atențiune ! pe 20 Februarie 2021, 12:33
#2397
Nu părăsiți această rubrică, tovarăși !
Rămâneți localnici nemulțumiți, și vigilenți tovarăși !

Va urma un comunicat important pentru comunitate -- însă, exclusiv pentru *Tabăra celor trei trandafiri*.

A sosit... se va face livrarea anticipată a cadoului secolului : la 100 de ani de la înființarea Partidului nostru măreț și iubit PCR ...8 mai 1921--8 mai 2021. Să primim, să slăvim și să intonăm Imnul nostru reactualizat ! _*INTERNAȚIONALA ROȘIE *.

Semnează : Curierul cucul tura pop**ară c*rată. (Cu'rierul cucul tura popul'ară c'urată).
/l/S/ pe 18 Februarie 2021, 09:04
#2396
Dezastrul adus de PSD
Distrugătorii și hoții care au condus orașul ăla timp de 31 de ani nu au fost în stare sa-l păstreze c*rat,să aducă un investitor serios,să facă un preț just la apă,gunoi și impozite locale,toate raportate la sărăcia din zonă.Să asfalteze străzile și trotuarele așa cum trebuie,să existe un iluminat eficient și să strângă câinii așa cum spune legea.Să lase ceva bun în urma lor și să se gândească și la generațiile ce vin din urmă.Iar cine dorește să mă contrazică,e orb ori e ticălos.
Victor pe 11 Februarie 2021, 09:21
#2395
Întrebări pentru cetățenii Mun.Turnu Măgurele
1.Aveți cunoștință de salariile angajaților din primărie?

2.Dar de organigramă,de numărul mare de angajați și de activitatea și performanțele ei?

3.De felul în care se cheltuiește banul public strâns cu greu la bugetul local?

Care sunt realizările conducerilor acestei instituții bugetare,de 30 de ani,condusă numai de PDSR,PSD și cam aceleași persoane provenite din vechiul și marele PCR,obediente și supuse unei singure persoane,din 1996,infractor condamnat penal?

4.Ce vedem azi,și unde s-a ajuns după 30 de ani de falsă democrație și fals progres și civilizație?

5.Cine sunt cei ce ne-au condus,ne-au sărăcit,ne-au mințit și ne-au promis tot ceea ce nu au putut să facă pentru cei ce i-au ales?

6.Stau și mă întreb,oare celelalte instituții ale statului mai funcționează sau sunt în aceeași situație ca cea a primăriilor,că de simțit nu se simte absolut nimic bun arătat de catre aceste conduceri?

7.În concluzie,s-au cheltuit sume enorme de la buget dar,nu s-a investit și nu s-a realizat nimic
Viorel G. pe 05 Februarie 2021, 18:44
#2394
RESPECTATI LEGEA SI PE CETATENI
Conducerea primariei nu e in stare sa stranga canii fara stapan,deveniti extrem de periculosi,dar sa mai faca si altceva pentru cetatenii orasului.Daca nici macar legea nu se mai respecta,atunci ce asteptari sa mai avem la conducatorii orasului?
¬ pe 26 Ianuarie 2021, 19:53
#2393
¬
Și vă mai mulțumesc domnule redactor, pentru corectarea anului de naștere la "Hora dezbinării (?) românilor"... 2004.

Însă cu acea ocazie s-au DISTANȚAT rândurile/versurile primelor 3 strofe. Colegii mei ironici îmi vor zice că eu am lăsat spații ca să vină pesediștii să planteze /să cultive trandafiri între ele. Ce să le zic?! Se mai pot apropia rândurile? Vă mulțumesc!
¬ pe 26 Ianuarie 2021, 19:21
#2392
încă o ERATĂ, pt. #2390 acum
0 altă greșeală, insignifiantă însă. Dar e de "râsul struților" ! Pe Ceaușescu și Iliescu mereu i-am confundat, deși au fost CEI MAI... dintre toți șefii de stat de la Cuza Vodă încoace. I-am,,lapsusat,, și acum. M-amm gândit să nu mai dreg greșeala căci, "mulți observă, puțini citesc"...sau invers ?!

Deci : nu Ion ILici Ceaușescu a fost urmat la tron în 2o-o4 anul de Băsescu zis Petrică-Petrov. Nu el, împreună cu tovarășa sa de viață, Nina s'ar fi retras la Oltenița natală.

CORECT e/a fost așa : Nicolae Iliescu a părăsit Cotroceniul în 2o-o4 anul, și împreunat cu Prima Doamnă a țării, Elena de Găești, s-au retras la ferma lor din Scorniceștiul natalu'-lu' nea Nicu.

Mulțumesc stimatei redacții, că-mi permite clarificarea aceste chestiuni istorice. Căci poate mai citesc și școlarii pe aici, și să nu învețe istoria recentă greșit, de la cine știe cine. Că școala de azi nu le spune, nu mai e cum a fost odată!

*Proletari ciumați sau ne-ciumați, vaccinați-vă !
¬ pe 25 Ianuarie 2021, 21:23
#2391
¬
Turnul cu stiri "nu terorizează poporul cu televizorul" ... și cu 1.000 de caractere, niște prăpădite de semne, puncte, virgule ...pe care cu greu poți să le aia... te enervezi mai rău ca în trafic
¬ pe 25 Ianuarie 2021, 20:49
#2390
ERATĂ la # 2388 - Hora (... .... .....).
O mare și gravă greșeală, pentru care m-ă văd căutând un avocat, mai precis întâi bani. Căci uite ce a pățit Jupanu' (și-n 2021 ne.liber) pentru nimic-nimic.Ne-vi-no-vat !! ; iar eu am "ucis", i-am sc*rtat viața cu 10 ani, cuiva : lui #2388 --Hora .

Nu e "născută" în 2014 ci în 2004 (2o-o4, cum se spune corect acum). Rog redacția să corecteze cifra respectivă..., sau și mai bine să elimine întreaga HORĂ, căci țara nu are nevoie de hore, sârbe, călușari, sau,,pinguini,, ci de..." LA MUNCĂ băăă!!!.

_

PS. : mi-am dat seama de greșeală recitind *Odă președintelui* scrisă --TOT ÎN--2o-o4, dedicată Tovarășului Președinte Ion ILici Ceaușescu când a predat Palatul Cotroceni succesorului său Traian zis 'Flota'. Atunci terminând-și ultimul mandat (parcă al 4-lea) el a promis că se retrage din politică cu picioarele la locul lor --nu înainte-- și împreună cu tovarășa sa de viață Nina, deci 2, amândoi se retrag(!) în Scorniceștiul natal.
Ina pe 24 Ianuarie 2021, 23:24
#2389
Pentru ce va luati salariile?!
Primareeee,ne mananca cainii in fata blocului,iar voi stati in birouri si ignorati legea si sfidati cetatenii!Ne este frica sa mai lasam copii singuri pe langa bloc.
*Hora actuală a Unirii ticăloșilor* pe 24 Ianuarie 2021, 21:42
#2388
Muzica: hai c-o știți...
{ Made în Republica Teleormania de Sud ¦ an fabricație 2004 }
\n _
\nIată dau mână cu mână,
\nTicăloșii, pleava română ;
\nȘi fac jaf, ei vor să vie,
\nFalimentul României.
\n2_Muntenii și moldovenii,
\nS-au întrecut cu ardelenii ;
\nȘi au votat, e drept nu toți,
\nHaite de mișei și hoți,
\n3_Sunt mulți proști în astă Țeară,
\nDar prostia o să-i doară,
\nĂștia îi mint ei îi votează,
\nDoar pomeni-pomeni visează.
¬ pe 24 Ianuarie 2021, 21:11
#2387
¬
4_ Trandafirul nu-i de vină,

Că e rupt azi din grădină ;

Și e fără voie băgat,

În cel mai roșu... "roșcat".

5_ Eu când zic de trandafiru',

Zic de "trio", zic de "firu" ;

Secera de se lipește,

Ceaușescu se trezește,

Comunismul revineee-ște.

6_Cu ciocanul și secera,

Turma o vor aduna ;

Însă moș IONEL Roată,

Se va răsuci în groapă,

Și va blestema din groapă...
¬ pe 24 Ianuarie 2021, 21:01
#2386
¬
N. B. : nu-i va blestema pe dregătorii mișei, jefuitori de țară... nici Măria sa Vlad Țepeș-Vodă cel drept, cel viteaz și sexy... nu îi va urca în țeapă pe Aleșii Nației... ci pe acei "electori" inApți de vot, care i-au suit acolo suuus... le-au pus scara acestor ticăloși.

Ticăloșii cine sunt ?! : homo-penalis, homo-mafiotus, homo-lichelis, homo- bolșevikos și urmașii, ceaușiștii și progeniturile lor..... dar și câțiva dintre cei Prea-Sfinți, Prea-Lacomi, Prea-A.U.R.-iți și nițeluș corupți,etc., etc.

Doamne, noi îi răbdăm, dar pedepsește-i și nu-i ierta Tu ! ... ăăăă DUMNEAVOASTRĂ !
Călin pe 08 Ianuarie 2021, 10:13
#2385
De 30 de ani în mocirla neocomunistă a PSD
Doresc pe oricine vrea să comenteze pe acest site,să ne spună și ce crede că merge bine în acest oraș,câteva lucruri sau măcar unul singur.Orășelul Turnu Măgurele a fost o localitate sortită degradării și jafului în fiecare din acești ani de după Lovitura de Stat din decembrie 1989,mai ales după o conducere de 30 de ani total falimentară și ticăloasă.Viitorul e din ce în ce mai sumbru și pare că orășelul cândva o zonă prosperă și cu oameni pregătiți,să fie dat uitării și să intre printre zonele calamitate de către o gașcă de hoți și distrugători de destine.
VP pe 07 Ianuarie 2021, 13:20
#2384
Oamenii PSD sfideaza in continuare
Intr-o perioada grea,cum este cea in care ne aflam,si una si mai grea,cea care ne asteapta,orasul este intr-o stare deplorabila.Mizerie peste tot,pe strazi,trotuare si parc*ri,focare de infectie in jurul tuturor containerelor de gunoi,acolo unde gunoiul este mai mult pe jos,imprastiat de multimea de caini ce au invadat orasul.Au trecut alegerile,iar alesii PSD isi freaca mainile si se gandesc la noi jafuri si inavutire pentru urmatorii 4 ani.Cetatenii suporta din ce in ce mai greu impotenta acestor oameni de nimic,angajati cu niste salarii obraznic de mari.Ce e de facut?
Malaxa pe 06 Ianuarie 2021, 12:51
#2383
Tren Turnu - Roșiori Nord
Politicianul sau partidul care mai vrea votul meu la următoarele alegeri trebuie să-mi primită tren de călători cu legătură bună spre Buc*rești! Asta este unicul criteriu! Jumătate din locuitorii orașului sunt practic sinistrați! Turnu a ajuns un fel de comună cu stadion! Mai rău ca în secolul XIX !!!
Cadoul de la Moș GERILĂ pentru pesediști pe 31 Decembrie 2020, 11:15
#2382
BALADA lui... (.....,...., ...? ).
TITLUL : Alegeți voi din : BALADA lui STUPID PEOPLE, a ciumei roșii, a creierelor spălate, a omuleților roșii marțieni, a vecinului meu pesedist, etc. // Deasemeni în loc de baladă... o altă specie literară : imn, odă, doină, poemă, plugușor, SORCOVA ROȘiE , etc.

MUZICA : a lui Barbu Lăutaru ( liber la a adapta sau compune o altă melodie).

TEXTUL e 101% original *Made in Romania*, fabricație 2001 ( liber la a urca pe Facebook, YouTube, sau mai sus pe SSI_ stația spațială internațională)

~

1_ Stupid people... Brucan mi-a zis,

De vrei s-ajungi în Paradis ;

Doar la jug să tragi mereu,

Și să votezi ce-ți spun eu.

2_ Eu sunt vechi membru PCR-ist,

Și jur că nu sunt traseist ;

Căci doar ne-am re.botezat,

De multe ori, că nu-i păcat.

3_ Din FSN-nist, azi PSD-ist,

Dar de-o vreme sunt cam trist ;

Zilnic sunt manipu'lat,

Creierul mi l-au spălat.
¿ pe 31 Decembrie 2020, 10:24
#2381
¿
4_ Fiindcă îmi lipsește banul,

Eu sunt nostalgic tot anul ;

Nici trandafirii nu-mi mai plac,

Că m-au adus la fund de sac.

5_ De Ceaușescu mult mi-e dor,

Eu nu privesc spre viitor ;

Căci prefer retrovizorul,

Merg târâș nu vreau să zbor.

6_ Sunt un votant deloc trezit,

Dar când la vot sunt..Scorniceș-tit;

Eu nu gândesc.. ascult burta,

Că nu-mi pasă ce va urma
¿ pe 31 Decembrie 2020, 10:11
#2380
¿


7_Pofta de vot când m-apucă,

Vreau tot baronii să conducă ;

Și mâine de m-ă vor chema,

Penali sau nu, îi voi vota.

8_ i-am tot votat și-i voi vota,

Ei dau pomeni-pomeni,eu voi lua;

Până mascații îi vor sălta,

Vor da pomeni-pomeni, eu voi lua.

9_ Chiar de-am iubit Trandafirul,

Și cu,,Trio" și cu,,firul" ;

Aștept un simbol cum era,

Ciocanul și Secera.

1o_ Stupid people mi s-a zis,

Tu vei ajunge în Paradis ;

Fiindcă la jug ai tras mereu,

Ai fost un (b)OU și rămâi.. B(ou).

_

Notă. Brucan le-a pus-o, eticheta de *stupid peoples* votanților FSN & iLiCi-escu (cu 61,5o%) după 20 maiu-Orbu 1990 ( duminica orbilor !) în The Independent.

N B. Emblema ^Roșu Ciumat^ și ^creier spălat^ era în gestație, atunci ( îi lipsea spermatozoidul,psd, potrivit). Precum COV.rig-ului de import puțină sare,pardon vaccin.
Curierul lui Moș Crăciun, fost Gerilă pe 31 Decembrie 2020, 08:49
#2379
vă rog nu publicați acest mesaj
Stimată redacție, Bună dimineața și La mulți ani !

Vin cu rugămintea de a-mi aproba publicarea "Cadoul lui Mos Gerilă" către pesediști... o baladă.( satirico - umoristică, amicală,fără...cele cuvenite lor) .

Am /ați promis în 27 dec la rubrica _turnați aici_ # 13.4 6 2, că acest cadou va fi prezentat în ultima zi a anului, în locul potrivit (aici la nemulțumirile localnicilor).

Întrucât textul are peste 1.000 de caractere îl trimit fracționat, dar pentru a cădea bine în rubrică pe verticală... trimit întâi partea a doua cu 6 strofe... apoi titlul și primele 4 strofe. Vă mulțumesc!
Supărat, supărat e Doamne supărat... pe 29 Decembrie 2020, 15:57
#2378
Moș Crăciun pe nea Vasile Pe Se de Lulu..
Niciun cadou, nici o felicitare nici un gând. E ocolit, și neșcolit cum e, nici nu înțelege de ce. Un fost/actual *bandit*, dușman de clasă și al orânduirii comuniste de stat, fiu de luptător antisovietic + anticomunism din munți... ia spus : "Vecine, pe Moș Crăciun voi PCR-iștii, prin 1946 mai precis în 1948 după ce l-ați exilat pe Mihai întâi Regele Țării noastre... atunci l-ați deportat în Siberia pe Moș CREȘTINU și l-ați,,fabricat,, pe Moș GERILĂ ateul.

Nu îl păcăliți pe moșul CREȘTIN cu rebotezările voastre... din PCR în PSD azi.

Săriți în Lada de gunoaie roșii a istoriei și... FORȚA (iadului) fie cu voi !!! AMIN !
Ed pe 25 Decembrie 2020, 09:40
#2377
Sărbători din ce în ce mai triste și mai sărace
Să nu ne mai ascundem și să nu mai credem în tot felul de lozinci ale unor smecheri și hoți,și să nu mai urmăm doar în prag de sărbători sloganuri gen:De Crăciun fi mai bun,fi adevărat!Șă facem asta și în tot restul anului,cu o mai mare conștiință și responsabilitate față de toți semenii noștri.Hai să urăm azi,în zi de mare sărbătoare,tuturor celor ce au condus Turnu Măgurele,Teleormanul și România,o viață,o sănătate și o prosperitate ca la toată gloata majoritară ce au votat cu sinistrul și toxicul PSD.Păcat,au trecut 31 de ani de când am crezut că totul va fi altfel!Și nu în ultimul rând,să se fure mai puțin sau deloc.
M si atat pe 20 Decembrie 2020, 09:09
#2376
Nesimtirea continua si de sarbatori
Intelegem ca se apropie niste sarbatori cu restrictii,asa cum nu-si dorea nimeni niciodata dar,asta nu inseamna ca trebuie sa suportam nepasarea autoritatilor.Aceeasi mizerie pe strazi,prin piata,parc*ri si pe la tomberoanele de gunoi.Peste tot presarat cu cainii specifici unei zone sarace si parasite de tot ce este bun si civilizat.Si toate astea insotite de un iluminat public extrem de...discret.De ce trebuie sa traim intr-un astfel de oras,domnilor conducatori?Ce asteptati,si cand aveti de gand sa va apucati serios de treaba pentru care sunteti atat de bine platiti?Sa intelegem ca a disparut si rusinea?!
Turist plecat din mizeria și duhoarea din camping pe 20 Decembrie 2020, 08:43
#2375
"Tabăra"de concediu în degradare continuă este...
Natura, pădurea, campingul sunt invadate de o faună de sub.oameni : necivilizați, needucați, semi.alfabetizați, paraziți puturosi asistați social, cocalari și maneliști, și alți ciudați ai meleagurilor noastre.

_Cu rulota, cortul sau rucsacul mută-te în alt colț de natură !

_Cu plapuma,icoana, o masă și soacra, în alt județ al Țării...mută-te ! ( pensionar sau nu, de ești).

_Planeta Pământ are o mulțime de țări... alege o alta și pleacă, fugi !

_NAșA vrea să colonizeze planeta Marte... înscrie-te, fii printre primii, aleargă sau zboară acolo !

Ce au zidit și realizat înaintașii, generațiile trecute, abandonați-le, lăsați-le nemernicilor,jupanilor, baronilor roșii și slugilor lor, jefuitorilor și trădătorilor de țară...( întemnițați sau încă nu....a lor e avuția țării ! )

Prin votul vostru în 30 de ani, lor le-ați dat-o.... RECUNOAȘTEȚI ?

¿¿Asta e soluția OMULE ADORMIT¿¿ Trezește-te ! *Deșteaptă-te găgăuță!*
Pensionar plecat din sărăcia și mizeria din TR pe 16 Decembrie 2020, 19:42
#2374
Tr.Măgurele un oraș în degradare continuă
Corect,Cătăline,dar ai fost destul de elegant în prezentare.Îți spun și de ce.În afară de faptul că un loc de muncă este un vis frumos pe acele meleaguri,problemele sunt mult mai grave deatât.Ce ar fi fost orașul fără cele câteva suprmarketuri?Păi ce rămâne,câteva farmacii(14),cele 8-10 case de pariuri cu tot cu păcănele,cele câteva terase și cele 15 magazine de second hand?Fără un cinematograf,fără o bibliotecă,fără o casă de cultură și fără o sală cu acces al publicului la competițiile sportive(apropos,sportul e demult o amintire),ăsta se poate numi oraș,municipiu?A dispărut total orice activitate de divertisment și cultural sportivă.Ce fel de oraș este Turnu Măgurele?Cum se simt cetățenii lui și ce așteptări au pentru viitorul lor,al copiilor și al nepoților lor?Și ca o simplă concluzie,ce fel de viață este asta,în anul 2020?Orice cetățean normal la cap,onest și cu dragoste de semenii lui,dorește ca la un sat sau comună să găsești condițiile și viața dintr-un oraș,acolo e invers.
tot eu sunt, Sucă dar să nu.... pe 15 Decembrie 2020, 14:26
#2373
afle Nea Mărinel ce pății eu.
Săptămânal noaptea vin în TR cu Turn. Vara cu motocicleta e ca un film alb-negru. Acum în 11/12 dec pe 4 roți opresc să șterg oglinzile retrovizoare ; zilnic agresate cu marker 'roșu' : PSD a câștigat, jos DREAPTA ta / PNL și USR lângă PMP / Votați ciuma galbenă ! Din 7 - 8 dec la plecare de la firmă găsesc mesaje de la o colegă. Mașina ei e alături dar nu o ating ; poate s-o astâmpăra. Căci eu am început jocul : în trecuta Epocă iLici-ăLa ea era f. anti-iLici & anti-FSN . Îi scriam pe oglinda retrovizoare : I love you iLici-escu ; turba și-și băga (.) în toți. Târziu a aflat cine e autorul.

Acum e cu PsD - arde în flăcări roșii. O PeSeDea!
Sucă, cel norocos pe 15 Decembrie 2020, 11:03
#2372
Că-l are vecin pe Nea Vasile
Pe 7 dec târziu în noapte ajung acasă, bag cheia în yală dar apare vecinu' Nea VASILE pesede-l cu carnet, secondat de Coana Vasilica a lui. Zice : ¬Te- am căutat ca să semnez și tu. ¬Să semnez ce? ¬Păi memorandumul ^coexistența pașnică^. PSD a câștigat alegerile, Victoria Palat e al nostru 4 ani (cu prelungire, adăugă el). Așa cum înainte eram noi uniți și scandam : Ceaușescu dă-ne pace!, hai acum să facem PACE !

Însă eu, îi prezint condițiile. Le citește dar nu-i convin.

Iată-le :

_să NU mai fie roșu ciumat

_să NU îți mai dai creierul la spălat

_să NU mai fii al Taberei roșii adept, simpatizant, votant

_ să NU te mai lași cu roșul bolșevic impregnat, manip**at în.COV.rig-at

_să NU mai fii, deloc să NU mai fii p'aici,că poți

_ iar când vă adunați voi toți,

_să NU vă mai aud, să NU urlați,

~imnul acela al vostru~cu : ^Proletari ai ciumei roșii, uRniți-vă !, de aici. ( mult răuȚării mele).

^Proletari cu creierele spălate, iubiți-vă ! (între voi )
CATALIN pe 09 Decembrie 2020, 14:12
#2371
CE ORAS MIZERABIL,SARAC SI TRIST!
UNDE SUNT CUCLEO UTILAJELE PENTRU CARE PLATITI GRAMEZI DE BANI DIN BANII NOSTRI?NU ATI SCOS O LAMA PRIN ORAS CAND A NINS,IAR AZI STRAZILE SUNT INUNDATE,CANALELE INFUNDATE,IAR MIZERIA ESTE PESTE TOT,PE STRAZI,TROTUARE SI PARCURI.DACA MAI ADAUGAM SI MIZERIA DIN JURUL TOMBEROANELOR CU LIPSA ILUMINATULUI PUBLIC,AVEM SENZATIA CA AUTORITATILE NE-AU PARASIT SI SUNT DEMULT INTR-UN CONCEDIU PRELUNGIT.AVAND IN VEDERE CINE A CASTIGAT ALEGERILE DE LA NIVEL LOCAL,SI CE FEL DE OAMENI CONDUC ORASUL DE APROAPE 30 DE ANI,NU MA MAI MIRA NIMIC,CI DOAR SUNT REVOLTAT SI AM IMPRESIA CA TRAIESC INTR-O TARA AFRICANA.PRIMUL SEMN IL AVEM PRIVIND SI MULTITUDINEA DE ZBURATOARE CE POPULEAZA URBEA.ABSOLUT NICIUNA DINTRE ELE PLATITOARE DE TAXE SI IMPOZITE.DE LUCRAT PE UNDEVA,NICI GAND.PENTRU ELE MUNCESC DOAR...ROMANCELE.
Spune-ți părerea!

*:

*:

*:

grinLOLcheesesmilewink
smirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank stare
long faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmm
madangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool mad
cool cheesevampiresnakeexcaimquestion
* caractere rămase

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam aceste mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.