Nemulţumirile localnicilor - în atenţia celor care nu îşi fac datoria

515487 vizualizări | 2385 comentarii

 Această rubrică se doreşte a fi în atenţia celor care ar trebui să aibă grijă de cetăţean şi nu îşi fac datoria aşa cum trebuie, de la prestatorul de servicii până la administraţia oraşului. Aici vor fi semnalate problemele de zi cu zi ale oamenilor obişnuiţi, iar cei rupţi de realitate(oamenii politici şi angajaţii primăriei) deoarece nu au grija zilei de mâine, sperăm să vină în slujba sau ajutorul celor cu nevoi. Toate nemulţumirile dumneavoastră vor fi trecute pentru început sub formă de comentarii, dar în cel mai scurt timp această rubrică va fi modificată şi veţi putea scrie direct. Aşteptăm comentariile dumneavoastră.

Comentarii (2385) Adaugă comentariu
Călin pe 08 Ianuarie 2021, 10:13
#2385
De 30 de ani în mocirla neocomunistă a PSD
Doresc pe oricine vrea să comenteze pe acest site,să ne spună și ce crede că merge bine în acest oraș,câteva lucruri sau măcar unul singur.Orășelul Turnu Măgurele a fost o localitate sortită degradării și jafului în fiecare din acești ani de după Lovitura de Stat din decembrie 1989,mai ales după o conducere de 30 de ani total falimentară și ticăloasă.Viitorul e din ce în ce mai sumbru și pare că orășelul cândva o zonă prosperă și cu oameni pregătiți,să fie dat uitării și să intre printre zonele calamitate de către o gașcă de hoți și distrugători de destine.
VP pe 07 Ianuarie 2021, 13:20
#2384
Oamenii PSD sfideaza in continuare
Intr-o perioada grea,cum este cea in care ne aflam,si una si mai grea,cea care ne asteapta,orasul este intr-o stare deplorabila.Mizerie peste tot,pe strazi,trotuare si parc*ri,focare de infectie in jurul tuturor containerelor de gunoi,acolo unde gunoiul este mai mult pe jos,imprastiat de multimea de caini ce au invadat orasul.Au trecut alegerile,iar alesii PSD isi freaca mainile si se gandesc la noi jafuri si inavutire pentru urmatorii 4 ani.Cetatenii suporta din ce in ce mai greu impotenta acestor oameni de nimic,angajati cu niste salarii obraznic de mari.Ce e de facut?
Malaxa pe 06 Ianuarie 2021, 12:51
#2383
Tren Turnu - Roșiori Nord
Politicianul sau partidul care mai vrea votul meu la următoarele alegeri trebuie să-mi primită tren de călători cu legătură bună spre Buc*rești! Asta este unicul criteriu! Jumătate din locuitorii orașului sunt practic sinistrați! Turnu a ajuns un fel de comună cu stadion! Mai rău ca în secolul XIX !!!
Cadoul de la Moș GERILĂ pentru pesediști pe 31 Decembrie 2020, 11:15
#2382
BALADA lui... (.....,...., ...? ).
TITLUL : Alegeți voi din : BALADA lui STUPID PEOPLE, a ciumei roșii, a creierelor spălate, a omuleților roșii marțieni, a vecinului meu pesedist, etc. // Deasemeni în loc de baladă... o altă specie literară : imn, odă, doină, poemă, plugușor, SORCOVA ROȘiE , etc.

MUZICA : a lui Barbu Lăutaru ( liber la a adapta sau compune o altă melodie).

TEXTUL e 101% original *Made in Romania*, fabricație 2001 ( liber la a urca pe Facebook, YouTube, sau mai sus pe SSI_ stația spațială internațională)

~

1_ Stupid people... Brucan mi-a zis,

De vrei s-ajungi în Paradis ;

Doar la jug să tragi mereu,

Și să votezi ce-ți spun eu.

2_ Eu sunt vechi membru PCR-ist,

Și jur că nu sunt traseist ;

Căci doar ne-am re.botezat,

De multe ori, că nu-i păcat.

3_ Din FSN-nist, azi PSD-ist,

Dar de-o vreme sunt cam trist ;

Zilnic sunt manipu'lat,

Creierul mi l-au spălat.
¿ pe 31 Decembrie 2020, 10:24
#2381
¿
4_ Fiindcă îmi lipsește banul,

Eu sunt nostalgic tot anul ;

Nici trandafirii nu-mi mai plac,

Că m-au adus la fund de sac.

5_ De Ceaușescu mult mi-e dor,

Eu nu privesc spre viitor ;

Căci prefer retrovizorul,

Merg târâș nu vreau să zbor.

6_ Sunt un votant deloc trezit,

Dar când la vot sunt..Scorniceș-tit;

Eu nu gândesc.. ascult burta,

Că nu-mi pasă ce va urma
¿ pe 31 Decembrie 2020, 10:11
#2380
¿


7_Pofta de vot când m-apucă,

Vreau tot baronii să conducă ;

Și mâine de m-ă vor chema,

Penali sau nu, îi voi vota.

8_ i-am tot votat și-i voi vota,

Ei dau pomeni-pomeni,eu voi lua;

Până mascații îi vor sălta,

Vor da pomeni-pomeni, eu voi lua.

9_ Chiar de-am iubit Trandafirul,

Și cu,,Trio" și cu,,firul" ;

Aștept un simbol cum era,

Ciocanul și Secera.

1o_ Stupid people mi s-a zis,

Tu vei ajunge în Paradis ;

Fiindcă la jug ai tras mereu,

Ai fost un (b)OU și rămâi.. B(ou).

_

Notă. Brucan le-a pus-o, eticheta de *stupid peoples* votanților FSN & iLiCi-escu (cu 61,5o%) după 20 maiu-Orbu 1990 ( duminica orbilor !) în The Independent.

N B. Emblema ^Roșu Ciumat^ și ^creier spălat^ era în gestație, atunci ( îi lipsea spermatozoidul,psd, potrivit). Precum COV.rig-ului de import puțină sare,pardon vaccin.
Curierul lui Moș Crăciun, fost Gerilă pe 31 Decembrie 2020, 08:49
#2379
vă rog nu publicați acest mesaj
Stimată redacție, Bună dimineața și La mulți ani !

Vin cu rugămintea de a-mi aproba publicarea "Cadoul lui Mos Gerilă" către pesediști... o baladă.( satirico - umoristică, amicală,fără...cele cuvenite lor) .

Am /ați promis în 27 dec la rubrica _turnați aici_ # 13.4 6 2, că acest cadou va fi prezentat în ultima zi a anului, în locul potrivit (aici la nemulțumirile localnicilor).

Întrucât textul are peste 1.000 de caractere îl trimit fracționat, dar pentru a cădea bine în rubrică pe verticală... trimit întâi partea a doua cu 6 strofe... apoi titlul și primele 4 strofe. Vă mulțumesc!
Supărat, supărat e Doamne supărat... pe 29 Decembrie 2020, 15:57
#2378
Moș Crăciun pe nea Vasile Pe Se de Lulu..
Niciun cadou, nici o felicitare nici un gând. E ocolit, și neșcolit cum e, nici nu înțelege de ce. Un fost/actual *bandit*, dușman de clasă și al orânduirii comuniste de stat, fiu de luptător antisovietic + anticomunism din munți... ia spus : "Vecine, pe Moș Crăciun voi PCR-iștii, prin 1946 mai precis în 1948 după ce l-ați exilat pe Mihai întâi Regele Țării noastre... atunci l-ați deportat în Siberia pe Moș CREȘTINU și l-ați,,fabricat,, pe Moș GERILĂ ateul.

Nu îl păcăliți pe moșul CREȘTIN cu rebotezările voastre... din PCR în PSD azi.

Săriți în Lada de gunoaie roșii a istoriei și... FORȚA (iadului) fie cu voi !!! AMIN !
Ed pe 25 Decembrie 2020, 09:40
#2377
Sărbători din ce în ce mai triste și mai sărace
Să nu ne mai ascundem și să nu mai credem în tot felul de lozinci ale unor smecheri și hoți,și să nu mai urmăm doar în prag de sărbători sloganuri gen:De Crăciun fi mai bun,fi adevărat!Șă facem asta și în tot restul anului,cu o mai mare conștiință și responsabilitate față de toți semenii noștri.Hai să urăm azi,în zi de mare sărbătoare,tuturor celor ce au condus Turnu Măgurele,Teleormanul și România,o viață,o sănătate și o prosperitate ca la toată gloata majoritară ce au votat cu sinistrul și toxicul PSD.Păcat,au trecut 31 de ani de când am crezut că totul va fi altfel!Și nu în ultimul rând,să se fure mai puțin sau deloc.
M si atat pe 20 Decembrie 2020, 09:09
#2376
Nesimtirea continua si de sarbatori
Intelegem ca se apropie niste sarbatori cu restrictii,asa cum nu-si dorea nimeni niciodata dar,asta nu inseamna ca trebuie sa suportam nepasarea autoritatilor.Aceeasi mizerie pe strazi,prin piata,parc*ri si pe la tomberoanele de gunoi.Peste tot presarat cu cainii specifici unei zone sarace si parasite de tot ce este bun si civilizat.Si toate astea insotite de un iluminat public extrem de...discret.De ce trebuie sa traim intr-un astfel de oras,domnilor conducatori?Ce asteptati,si cand aveti de gand sa va apucati serios de treaba pentru care sunteti atat de bine platiti?Sa intelegem ca a disparut si rusinea?!
Turist plecat din mizeria și duhoarea din camping pe 20 Decembrie 2020, 08:43
#2375
"Tabăra"de concediu în degradare continuă este...
Natura, pădurea, campingul sunt invadate de o faună de sub.oameni : necivilizați, needucați, semi.alfabetizați, paraziți puturosi asistați social, cocalari și maneliști, și alți ciudați ai meleagurilor noastre.

_Cu rulota, cortul sau rucsacul mută-te în alt colț de natură !

_Cu plapuma,icoana, o masă și soacra, în alt județ al Țării...mută-te ! ( pensionar sau nu, de ești).

_Planeta Pământ are o mulțime de țări... alege o alta și pleacă, fugi !

_NAșA vrea să colonizeze planeta Marte... înscrie-te, fii printre primii, aleargă sau zboară acolo !

Ce au zidit și realizat înaintașii, generațiile trecute, abandonați-le, lăsați-le nemernicilor,jupanilor, baronilor roșii și slugilor lor, jefuitorilor și trădătorilor de țară...( întemnițați sau încă nu....a lor e avuția țării ! )

Prin votul vostru în 30 de ani, lor le-ați dat-o.... RECUNOAȘTEȚI ?

¿¿Asta e soluția OMULE ADORMIT¿¿ Trezește-te ! *Deșteaptă-te găgăuță!*
Pensionar plecat din sărăcia și mizeria din TR pe 16 Decembrie 2020, 19:42
#2374
Tr.Măgurele un oraș în degradare continuă
Corect,Cătăline,dar ai fost destul de elegant în prezentare.Îți spun și de ce.În afară de faptul că un loc de muncă este un vis frumos pe acele meleaguri,problemele sunt mult mai grave deatât.Ce ar fi fost orașul fără cele câteva suprmarketuri?Păi ce rămâne,câteva farmacii(14),cele 8-10 case de pariuri cu tot cu păcănele,cele câteva terase și cele 15 magazine de second hand?Fără un cinematograf,fără o bibliotecă,fără o casă de cultură și fără o sală cu acces al publicului la competițiile sportive(apropos,sportul e demult o amintire),ăsta se poate numi oraș,municipiu?A dispărut total orice activitate de divertisment și cultural sportivă.Ce fel de oraș este Turnu Măgurele?Cum se simt cetățenii lui și ce așteptări au pentru viitorul lor,al copiilor și al nepoților lor?Și ca o simplă concluzie,ce fel de viață este asta,în anul 2020?Orice cetățean normal la cap,onest și cu dragoste de semenii lui,dorește ca la un sat sau comună să găsești condițiile și viața dintr-un oraș,acolo e invers.
tot eu sunt, Sucă dar să nu.... pe 15 Decembrie 2020, 14:26
#2373
afle Nea Mărinel ce pății eu.
Săptămânal noaptea vin în TR cu Turn. Vara cu motocicleta e ca un film alb-negru. Acum în 11/12 dec pe 4 roți opresc să șterg oglinzile retrovizoare ; zilnic agresate cu marker 'roșu' : PSD a câștigat, jos DREAPTA ta / PNL și USR lângă PMP / Votați ciuma galbenă ! Din 7 - 8 dec la plecare de la firmă găsesc mesaje de la o colegă. Mașina ei e alături dar nu o ating ; poate s-o astâmpăra. Căci eu am început jocul : în trecuta Epocă iLici-ăLa ea era f. anti-iLici & anti-FSN . Îi scriam pe oglinda retrovizoare : I love you iLici-escu ; turba și-și băga (.) în toți. Târziu a aflat cine e autorul.

Acum e cu PsD - arde în flăcări roșii. O PeSeDea!
Sucă, cel norocos pe 15 Decembrie 2020, 11:03
#2372
Că-l are vecin pe Nea Vasile
Pe 7 dec târziu în noapte ajung acasă, bag cheia în yală dar apare vecinu' Nea VASILE pesede-l cu carnet, secondat de Coana Vasilica a lui. Zice : ¬Te- am căutat ca să semnez și tu. ¬Să semnez ce? ¬Păi memorandumul ^coexistența pașnică^. PSD a câștigat alegerile, Victoria Palat e al nostru 4 ani (cu prelungire, adăugă el). Așa cum înainte eram noi uniți și scandam : Ceaușescu dă-ne pace!, hai acum să facem PACE !

Însă eu, îi prezint condițiile. Le citește dar nu-i convin.

Iată-le :

_să NU mai fie roșu ciumat

_să NU îți mai dai creierul la spălat

_să NU mai fii al Taberei roșii adept, simpatizant, votant

_ să NU te mai lași cu roșul bolșevic impregnat, manip**at în.COV.rig-at

_să NU mai fii, deloc să NU mai fii p'aici,că poți

_ iar când vă adunați voi toți,

_să NU vă mai aud, să NU urlați,

~imnul acela al vostru~cu : ^Proletari ai ciumei roșii, uRniți-vă !, de aici. ( mult răuȚării mele).

^Proletari cu creierele spălate, iubiți-vă ! (între voi )
CATALIN pe 09 Decembrie 2020, 14:12
#2371
CE ORAS MIZERABIL,SARAC SI TRIST!
UNDE SUNT CUCLEO UTILAJELE PENTRU CARE PLATITI GRAMEZI DE BANI DIN BANII NOSTRI?NU ATI SCOS O LAMA PRIN ORAS CAND A NINS,IAR AZI STRAZILE SUNT INUNDATE,CANALELE INFUNDATE,IAR MIZERIA ESTE PESTE TOT,PE STRAZI,TROTUARE SI PARCURI.DACA MAI ADAUGAM SI MIZERIA DIN JURUL TOMBEROANELOR CU LIPSA ILUMINATULUI PUBLIC,AVEM SENZATIA CA AUTORITATILE NE-AU PARASIT SI SUNT DEMULT INTR-UN CONCEDIU PRELUNGIT.AVAND IN VEDERE CINE A CASTIGAT ALEGERILE DE LA NIVEL LOCAL,SI CE FEL DE OAMENI CONDUC ORASUL DE APROAPE 30 DE ANI,NU MA MAI MIRA NIMIC,CI DOAR SUNT REVOLTAT SI AM IMPRESIA CA TRAIESC INTR-O TARA AFRICANA.PRIMUL SEMN IL AVEM PRIVIND SI MULTITUDINEA DE ZBURATOARE CE POPULEAZA URBEA.ABSOLUT NICIUNA DINTRE ELE PLATITOARE DE TAXE SI IMPOZITE.DE LUCRAT PE UNDEVA,NICI GAND.PENTRU ELE MUNCESC DOAR...ROMANCELE.
© pe 06 Decembrie 2020, 02:44
#2370
Apelul APELURILOR.
Găgăuță să răspunzi prezent la vot, Doar dacă nu ești ciumat de tot.

Dimineața scoate nasul pe fereastră, și inspiră. N-ai miros rămâi acasă !

Și păstrează distanța, nu atinge ștampiluța!

Mergi la crâșmă joacă table, fără mască, dar cu vodca SĂNIUȚA .

Apelul copiilor și nepoților în zi de *6*.... pe 30 Noiembrie 2020, 12:04
#2369
Către oamenii mari cu drept de vot.
Simpatizanți votanți ai psd & aldePro-Ponta, nu adăugați lângă cei 30 de ani ratați încă 4. Nu repetați greșelile de la alegerile parlamentare trecute. Rămâneți acasă! DAR...dacă vi se cere o dovadă că ^ați fost la vot^ mergeți și anulați buletinul de vot (e secret). Abandonați Tabăra ciumei roșii, nu-i însoțiți până în Buza Prăpastiei pe cei meniți să cadă în ea... să își ocupe locul în Lada de gunoaie roșii a istoriei.

Preluați îndemnurile din lupta anti-sars cov-2 :

_ Păstrați distanța ! (evitați secțiile de votare).

_Rămâneți acasă ! (aveți treabă casnică de făcut).

_ Nu atingeți obiecte ! ( ștampila și perdeaua cabinei de vot).

_Spălați-vă mâinile și... conștiința pătate la alegerile trecute.

~ Putem face din România o țară °ca afară°. În 1877, 1916-18 și în alte bătălii înaintașii noștri s-au jertfit în războaie. Să nu trădăm idealurile celor căzuți în Decembrie 1989. Acum Țara îți cere un efort minim.... o apăsare _inteligentă_ a ștampilei.

*Anunțul zilei* de 6 dec. Treziți-vă! pe 30 Noiembrie 2020, 11:01
#2368
Către,,proprietarii,, de...drept de vot.
Respectați Imnul Țării ! Deșteptați-vă! Vindecați-vă Țara de epidemia de ciumă-roșie ! Trecuta epidemie de molimă-comunistă roșie, de sorginte Marxist-Leninistă încă face ravagii... nu a fost eradicată după acel dec. '89 însângerat căci... la 20 mai 1990 (duminica orbilor) a fost votată cu 61,50%.

Electoratul (orb, inapt de vot?) a votat P C R-ul cu numele schimbat în F S N.(3 trandafiri) Re.botezat de 7 ori azi e PSD.

De Anul Nou 1990 ora 00:o1 s-a născut o fetiță botezată VICTORIA. Oare e pribeagă prin lume? Ce trai a avut Victorița în acești 30 de ani triști ?

Pe 6 dec. 2o2o se va naște LUMINIȚA. Prin votul vostru ce îi veți dărui : ei, copiilor, nepoților, vouă? Dar României ce loc între țările lumii ?

Puteți vota și cu capul, nu cu burta cea captivă la pomenile baronilor roșii, promisiuni și minciunele electorale?

Țara are nevoie de un nou parlament. Să-l eliberam, după 30 de ani ratați să nu rămână încă 4 stăpânit de ciuma roșie (psd & aldePro-Ponta+ aliații)
Conducător auto pe 24 Noiembrie 2020, 18:11
#2367
Neimțirea în politica PSD continuă
Primarul pigmeu umblă fără nicio jenă,tot timpul,în Dusterul primăriei,și cu telefonul la ureche.Chiar nu există nimeni să-i spună că e timpul să-și cumpere și el o mașină.La cât a furat,pardon,la cât a câștigat,poate să se plimbe și cu mașina personală,nu numai pe banii cetățenilor.Poate lua exemplul secretarului Franchevici.Și să ne spună și ce s-a întâmplat cu banii luați pe conductele de fier din întreaga rețea de termoficare.Băieții ăștia chiar nu au limite,nu mai au teamă și rușine?!
*Apelul anului*... 2o-2o. pe 21 Noiembrie 2020, 08:00
#2366
Către cetățenii, copiii viitorul țării !
Voi, adolescenți, școlari, preșcolari pitici ... voi cei cu (minus) --18 ani, fără drept de VOT ; DEȘTEPTAȚI-VĂ voi, treziți-vă pe 6 decembrie și opriți-i pe bunicii și părinții voștri ( doar pe cei știuți ca votanți ai ciumei roșii.! ), să NU greșească iar ca în cei 30 de ani.

Dați-le ordin : °Rămâneți acasă°, °Păstrați distanța, evitați secția de votare°,°Nu atingeți ștampila 'votat' °.

_

V-am văzut la TV ! Vă lăudați că luptați ^ca niște eroi^ contra pandemiei COvid-19.

Luptați acum și împotriva vechii boli... epidemia ciuma roșie, și vindecați-vă Țara !

Ziua de *6*, este decisivă pentru viitorul tuturor! România mea și a voastră are nevoie de un Parlament legal, sănătos la cap, cu carte și bun gospodar. S-au pierdut 30 de ani... pentru a nu mai pierde încă 4 sau 8, și până veți merge voi la vot... Vorbiți acum !, ȚARA e ȘI a VOASTRĂ !!!
Țineți-vă bine oameni buni !!! pe 14 Noiembrie 2020, 21:59
#2365
Suspinele și lătratul ciumei roșii...vin ! Le aud!
Nu numai la TV Latrina 3 & rTv alu'Ghiță ci oriunde pașii vă vor purta îi veți auzi pe acei de.formatori de opinie spălători de creiere,tonomatele și mercenarii din presă în slujba ideologiei roșii.

Îi vor arăta și înfiera pe vinovații găsiți și dictați de stăpânii lor.

Iată câteva exemple:

1. Cei care nu l-au lăsat pe JUPÂNU să construiască 8 mari spitale regionale (încarcerat nevinovat)

2. Absenții la vot + votanții dreptei nu l-au pus pe Ciolacu Premier-marionetă a lui Dragnea. 26 sept.

3. Votanții anti-Dăncilă la prezidențiale. Cu Veo la Cotroceni înflorea țara, tragediile ne ocoleau, inclusiv pandemiu' COvid.

4. Cei care nu vor acest Parlament toxic până'n vară,ci unul sănătos și legal cu alegeri la timp 6 dec.

?. oare, oare, oare vor fi unii cu o paralelă între Piatra Neamț și Colectiv ? Păi Ponta a demisionat atunci, acum hai cu VEO la Victoriei, să plece Orban ? Pariez că vom auzi multe aberații !



Țineți-vă bine oameni buni !!! pe 14 Noiembrie 2020, 21:54
#2364
Suspinele și lătratul ciumei roșii...vin ! Le aud!
Nu numai la TV Latrina 3 & rTv alu'Ghiță ci oriunde pașii vă vor purta îi veți auzi pe acei de.formatori de opinie spălători de creiere,tonomatele și mercenarii din presă în slujba ideologiei roșii.

Îi vor arăta și înfiera pe "vinovații" -- găsiți și dictați de stăpânii lor.

Iată câteva exemple:

1_ Cei care nu l-au lăsat pe JUPÂNU să construiască 8 mari spitale regionale - (încarcerat ne.vi.no.vat

!)

2_ Absenții la vot + votanții dreptei care nu l-au pus pe Ciolacu Premier-marionetă a lui Dragnea. 26 sept.

3_ Votanții anti-Dăncilă la prezidențiale. Cu Veo la Cotroceni înflorea țara, lipsurile și tragediile ne ocoleau, inclusiv pandemiu' COvid.

4_ Cei care nu vor acest Parlament toxic până'n vară,ci unul sănătos și legal cu alegeri la timp 6 dec.

? _ oare, oare, oare vor fi unii cu o paralelă între tragedia Piatra Neamț și Colectiv ? Păiii, Ponta a demisionat atunci, acum hai cu VEO înapoi la Victoriei și să plece Orban ? Pariez că vom auzi multe aberații !



Ilie Bolojan pe 12 Noiembrie 2020, 14:38
#2363
Birocrație
Am avea nevoie și noi de un Bolojan la Teleorman...
Cu "'remușcături"' șterg născocirea cu... pe 07 Noiembrie 2020, 19:33
#2362
a primarului evoluție în *PORECLE*. #2361
nimic adevărat, va rămâne tot *primarul NIMIC *!

Va urca o treaptă pe 'scara' primarilor de municipii ale fostului Regat Dacia. Pariați ?

A nu crede în : Mama Omida, ghicitori ai viitorului, prezicători, profeții, auguri, astrologi și horoscop și să vii cu "certitudinea" stoarsă din opera lui Nostradamus! Ce rătăcire !

Ipoteze șchioape, nădejdi deșarte, visuri cu : Primarul CEVA-CEVA ; ÎNCĂ-Ceva ; ALT-ceva sau *Primarul TUNEL***** de 5 stele. { v. Primarul METROU }

Construcția unui Metrou ( după Capitală și Napoca Clujului) e plauzibilă ( Turnu pe locul 3 între 113 municipii ) dar la tăierea panglicii de unde aplauze și urale? câți săteni fi-vor în cătunul Turnu Măgurele în acele îndepărtate timpuri ?

PS. am revenit, să corectez la # 2361 numele Dumnezeului strămoșilor noștri /Zamolxes nu Zalmoxes dar deja regret întristarea ce v-o văd de la vestea tristă data. O puteți îndulci voi pe 6 Dec?

De la Nostradamus citire, aflăm... pe 05 Noiembrie 2020, 07:51
#2361
Pentru același Gogu=Doru (2 în 1)
Inspirația de a înlocui sintagma Primarul NIMIC " cu "CEVA-CEVA" și apoi cu altCEVA, își are originea în trei catrene din Opera Nostradamusiană.

În urmă cu 500 de ani Profetul s-a referit și la meleagurile 'Străvechiului Regat Dacia al lui Zamolxe'. Și asta nu întâmplător ci pentru că și-o trăgea, originea, după o bunică de pe la noi. Decriptarea descrie un Municipiu sărăcit și pustiu, dar ales și binecuvântat cu un Primar jinduit de marile cetăți ale timpului. Acesta, pornind ca NIMIC trecând prin CEVA-CEVA ajunge la... *****PRIMARUL TUNEL***** (de 5 stele!). După o mare realizare a sa.

Orașul său aflat la coada celor 103 Municipii ale Țării saltă, când primarul îi inaugurează Metroul, direct pe locul 3 (după Capitală și Napoca Clujului, singurele cu metrou). În acele memorabile clipe mulțimea ar fi scandat : *Primarul TUNEL*!, și așa i-a rămas porecla.

Dacă Nostradamus așa a zis, cum se zice c'ar fi zis, așa vă zic și eu...
Un iubitor de oameni si animale pe 03 Noiembrie 2020, 17:35
#2360
Actiunile administratiei locale sunt inexistente
Dar intreaga administratie este foarte bine platita.Bai,nemernicilor,aveti lege pentru animalele fara stapan.Fie cai,caini sau pisici,cu toate umbla libere pe strazi,iar fecalele lor sunt peste tot.Asta e civilizatia pe care ne-a adus-o PSD in ultimii 30 de ani.Parc*rile,trotuarele,containerele de gunoi si toate spatiile verzi sunt improsacte de mizeriile facute de animale.Ce asteptati,sa simtim si mirosurile,muscaturile de caini și raspandirea microbilor purtati de catre porumbeii din toate podurile de bloc*ri si din centrul orasului?Daca nici legeile nu le respectati,ce fel de oameni sunteti si pe ale cui interese le aparati?Asteptam si o luare de pozitie a Directiei Sanitar Veterinare si a Directiei de Sanatate Publica.
ERATĂ la # 2358, regretabilă pe 03 Noiembrie 2020, 09:48
#2359
La "vorba OTV",o defăimare, o profanare...
Cu iertăciune... _in memoriam_ și din respect pentru OTV și foștii fani ai săi, revin la parafrazarea acelui concept filosofic, emblemă a OTV : "" Fiindcă nici nu știți ce pierdeți"". O mare eroare dar promit repetabilă.

CORECT este, și rog a se citi : " nici nimeni nu știe NIMIC, de ce e °greu de pierdut° NIMICUL "".

Acest text este preluat și decriptat din nou-descoperitul volum de catrene al lui Nostradamus și se referă la ținuturile noastre.

PS. Se întreabă cercetătorii operei lui Nostradamus, cum de 'NIMICUL' nu poate fi pierdut... dar omenirea, de-alungul istoriei, de foarte multe ori a putut pierde TOTUL (vezi civilizația Atlantida). Profanii spun că e CEVA -CEVA... aici!!!
O chestiune arzătoare peste urbe a căzut! pe 02 Noiembrie 2020, 15:39
#2358
Înlocuirea vechilor sintagme e urgență 0
Turneni, veniți la o dezbatere publică! Cetatea noastră are o chestiune de rezolvat, cu extremă urgență!

Sintagmele ^Primarul NIMIC^ și ^Cuclea=NIMIC^ s-au uzat, s-au învechit și sunt ale trecutului mandat. Acum, în partea a doua, în *Epoca Cucleană Roșie-Ciumată*, pentru 2o2o-2o24 e imperios necesar un alt "renume".

°Primarul CEVA--CEVA°, e o fr. bună propunere ! S-o adoptăm în speranța că doar-doar-așa, se va vedea CEVA-făcut-de-Cuclea... la sfârșitul mandatului actual.

Participați, vă rog, cu toții la această consultare pop**ară generală căci altfel (vorba lu' OTV) : " nici nimeni nu știe nimic...despre ce nu putem pierde"!
Un pensionar care chiar știe ce spune pe 28 Octombrie 2020, 18:55
#2357
PSD a distrus România și a umilit românii
Turnu Măgurele a rămas un oraș infect,sărac și la mâna unor icapabili cu amante lafel de pricepute și școlite ca și ei.Organigrama acestei instituții este mult prea încărcată și mult prea bine plătită în raport de rezultate.Până când vă mai bateți joc de această zonă,odată plină de oameni onești,pregătiți și școliți,recunoscuți oriunde mergeau prin țara asta?Astăzi suportăm tot ceea ce fac acești neisprăvi,cocoțați pe niște scaune mult prea mari și total nepotrivite pentru experiența și pregătirea lor.
Ion de la țară pe 22 Octombrie 2020, 20:35
#2356
...din zonă, pentru VIP
Nu sunt un fan al polițiștilor, dar, când îți spui singur"VIP"şi crezi că toți sunt tâmpiți, dă de gândit. Sunteți una dintre acele"persoane importante"de p'aci, care se cred superioare tuturor, nimeni nu este la nivelul dvs., iar autoritățile statului nu voie să vă controleze ?!?
Vip pe 21 Octombrie 2020, 10:56
#2355
Poliția prostilor
Cea mai proasta conducere și cei mai prosti polițiști la Turnu Măgurele ...nu mai vb de cei de la sate de poliția din comune niște tute și lepre astea sunt ...

Analfabeți și prosti că cei din Turnu Măgurele ...mă refer la politie nu am văzut ...



Tute rău ...prosti cu haina de STAT
Cetățeni cu probleme pe 20 Octombrie 2020, 18:54
#2354
Bai Pŕimare nu asa se face
Dacă tu nu ai facebook nici mamarea nu are facebook unde dracu sa citească ea ce scrii tu pe (sfatul pop**ar) al urbei ...baaa ieșiți pe străzi și spuneți oamenilor ce trebuie facut cum ați mers la alegeri în campanie ...nu acum sa ne spui ca trimiți politia si jandarmeria sa le dea amenzi ...batranii aia care ai școteati la poarta sa le spuneti cu cine sa voteze nu stiu ce scrii tu pe facèbook mergeți pe la porți sa stie informati cetățeanului....
O corectare pe 19 Octombrie 2020, 01:12
#2353
la # 2352 nu a intrat...
... la sfârșit LIPSEȘTE :

_După ce scap neaccidentat pornesc spre casă. Pe drum mi-a venit ideea ca ...precum la hoteluri cu stele(1-5), la pensiuni cu margarete(1-5), o metodă internațional foarte utilă pentru a le ști valoarea ... să folosim marcarea ( la vedere cumva, un tatuaj) și la oameni cu *J. J. J. J. J.* ( fiecare câte merită).

Cu amănunte în c*rând și mare atenție... COV°rigu' are mutații și e flămând. Iată ! Mânâncă cuvinte românești ~ căci tastatura mea nu e dânsa de vină~ nu e chinezească.
Un merituos premiat cu Nobel pe 18 Octombrie 2020, 21:55
#2352
Pt.o idee genială,de origine divină!
Ante-P.S._Voi m-ă veți vrea *cetățean de oroare*... dar eu vă voi refuza (lângă L N D ?!). Rezolvați !

Mă aflam la 'locația' fii rească, după muncă la ceas de seară. M-ă sună dulceața de soacră-mea : "vin-o băăă bețivanule acasă că nu pot să intru, s-a blocat, iar, yala". Plătesc litruța de vodca și plec. Când să trec Bulevardul Strada Mare, din spate aud un semnal nou, ca de clopot de tramvai... ceva nou pentru municipiul nostru. Gata să m-ă calce... că și primarul ăsta nou-ales, să bage el tramvai în Turnu (bag seamă că mai vrea o dată). Barem troleibuz să fi pus că tramvai nu are nici Capitala Județului Alexandria.!!! Dar Domnul Iisus cu mine... sar pe trotuar scap, dar m-ă izbiceni de o țeavă în c*rând. E ceva despre oameni... hotelurile cu stele și pensiunile cu margarete. Nu ghiciți ?!... așteptați că...

Post-PS. _... că nici nu știți ce o să puteți pierde !
Purtătorul de cuvinte al... pe 18 Octombrie 2020, 01:13
#2351
al Boului,Cornutelor și tuturor Copitatelor
Creatorul ne-a dat Terra înaintea oamenilor, întru binele Naturii și măreție ei, apoi și în ajutorul lui Sapiens-Sapiens... această specie dăunătoare a... tot pământul. Iată-vă decăzuților cum ați ajuns (na-vă COV°rigu' !)

Dar va da peste voi pedeapsa cea mare a la Sodoma și Govora plus Marele Potop dacă vă veți mai spune, între voi bipezilor : boule, vaco, măgarule, porcule.

Nu de.sacralizați numele noastre.

Aveți dezlegare la : J, J, J, J, J.= j*****e, javră,japiță, jivină, etc. Dar și la superbul *Ciumatule Roșcat
Purtătorul de cuvânt al... pe 18 Octombrie 2020, 00:30
#2350
al Boului,Cornutelor și tuturor Copitatelor
Creatorul ne-a dat Terra înaintea oamenilor, întru binele Naturii și măreție ei, apoi și în ajutorul lui Sapiens-Sapiens... această specie dăunătoare a... totul. Iată-vă decăzuților cum ați ajuns.(na-vă COV°rigu' !!!).

Dar va da peste voi pedeapsa cea mare a la Sodoma și Govora plus Marele Potop dacă.... vă veți mai spune, între voi : boule, vaco, măgarule, porcule.

Nu mai de.sacralizați numele noastre.

Aveți dezlegare la : "J, J, J, J, J." = j*****e, javră,japiță, jivină, etc. Dar și la superbul *Ciumatule Roșcat*.

*NUePSD*, este acel PCR din 8 mai 1921 filiala Partidul bolșevic a din URSS ??? S-a rebotezat de 7 ori până azi la PSD. Precum Lupul din poveste, și-a schimbat părul de 7 ori dar culoarea,BA! Tot ROȘU - bolșevic!

Oare o uriașă ~LADĂ internațională de gunoaie roșii ale istoriei~, există / are această planetă ???

Doamne ajută-ne... și apără-ți CREAȚIA !
Nu sunteți buni de nimic,dar de NIMIC! pe 17 Octombrie 2020, 15:18
#2349
Gândire PSD-istă
Băi,conducere de rahat a primăriei și a poliției,a rămas o singură stradă pe care se circulă cu mașina,Gral.Praporgescu,iar aia este full,se circulă și pe patru(4)benzi,pe anumite porțiuni.Și voi opriți circulația pe centru?De ce mă,deștepților,care este raționamentul vostru de c*rci cu creierul cât bobul de fasole?După ce că străzile sunt toate peticite și arată ca după bombardament,trebuie să ocolim orașul pentru a ajunge la domiciliu,unde în mod normal am face doar câteva zeci de metri.E o brambureală în tot orașul,cu sensurile unice și plin de semne cu interzis.Interzis ar trebui să primiți voi la conducerea și administrarea orașului.
Geta pe 05 Octombrie 2020, 20:56
#2348
Remarcăm cu toții victoria PSD la Tr.Măg.
Aceași mizerie pe la containerele de gunoi,întuneric pe străzi,cânii care stăpânesc parc*rile și zonele din jurul bloc*rilor și magazinelor de cartier.În schimb,muzica și obiceiurile primitive ale minorităților răsună și se văd în fiecare zi.Unde vreți să se ajungă,lichelelor?!Locul vostru,al tuturor conducătorilor din PSD Teleorman,este lângă Dragnea.Ați promis,ați mințit,ați furat și nu ați făcut nimic.Cetățenii sunt lafel de săraci,de nevoiași și de scârbiți față de atitudinea ticăloasă a voastră,a PSD.
Dinca pe 30 Septembrie 2020, 10:37
#2347
Sfarsitul nu e aici
Alegerile s-au terminat,a castigat reprezentantul celor ce au votat si traiesc prin catunul Turnu Magurele.Dar,aveti mare grija,asta nu inseamna ca veti dormi inca 4 ani.Cereti-va drepturile si urmariti in continuare activitatea conducerii primariei,a modului in care sunt cheltuiti banii vostri si a felului in care sunt stransi cei de la bugetul local.S-a asezat linistea care naste monstri,si sunt premize ca furtul din banul public sa continue si obiceiul de a face NIMIC sa mearga mai departe,mana in mana cu distrugerea si jaful a ceea ce a mai ramas prin zona.
Eu Coana Vasilica, o rup.... pe 27 Septembrie 2020, 15:40
#2346
Rup tăcerea și acuz frauda
Ies în public și spun totul. "Nucleara și bomba bombelor! Mai ceva ca la Latrina 3 și rTV alu Ghiță.

CEREM să se prelungească alegerile până la ora 0:00.. Vasile al meu nu se simte bine, și fără el eu nu-mi mișc fundulețu' la ștampilat (Cum văd pe unele cu tatuaje pe bucă, pe țâțe și pe gât). Să nu piardă Iuliana 2 voturi ale familiei noastre. O să contestăm rezultatele și mergem până la OSCE și NAșA. Facem ca la TV Minsk... #vrem să votăm, #când putem!!!!!
*NU !*__ Deviza din 27 & 6__ pe 26 Septembrie 2020, 04:30
#2345
Bătălii și zile istorice decisive românești
*pe aici NU se trece !* ... eu sunt linia de front Mărășești, Mărăști, Oituz 1918.



*de mine NU vezi trece ! *... eu sunt 27 sept. 2o2o.



ATUNCI, în 1918 pentru eliberarea părții de Țară ocupată, de sub administrația inamicilor STRĂINI și întregirea Țării.

ACUM în 2o2o pentru eliberarea primăriilor și a instituțiilor statului de sub administrația inamicilor INTERNI.



ATUNCI, bătălia s-a dat la baionetă, ieșind din tranșee în izmene și cămăși. { ce oameni au fost atunci..! }

ACUM, - doar- cu ștampila în cabinele de vot. (și ce oameni sunt acum...).



Tu române, și tu...teleormăne anco, voi sunteți români apți pentru mari bătălii pentru țara voastră... România ???!!!
D'ale lui nea Vasile pe 24 Septembrie 2020, 20:51
#2344
Fiți mândri că-i d'al nostru !
Povestește el, întors dintr-o călătorie de înmormântare cu deces a unui vechi tovarăș de partid fsn, amândoi loiali "ne.trasați" 3o ani (nici Mickey Mouse n-a reușit) azi cu ambele carnețe tot roșul- bolșevic... Povestește cum, la lăsarea în groapă, zdrobit în sediul ideologic intim (n.r. inima sa) a început să urle. Dar parcă nu el era, ci o voce mai estică-harașo : " Costică Costicăăă, te duseși și nu ai apucat să vezi și tu pe Victoria noastră la localeee !!!"

După care revenindu-și, i-a strigat peste umăr :" Barem dacă tot știai că mori de COV.rigul ăsta, să fi trecut și tu la alde-Alții... să nu moară unu' d'al nostru.

Coana Vasilica de la balcon, auzind ce ne povestea soțul dumneaei a intervenit : "Vasile nu-l mai plânge pe Costică că am pierdut un vot, Vasile! Mai bine fă ceva...
Ura, ura, uraaa ! pe 18 Septembrie 2020, 20:40
#2343
Trăiască dreptul la Polizor !
O victorie de care tot norodul a aflat, dar nicăieri cuvinte de lauda și slavă. O victorie TR, dar sentimental... a Turnenilor, că este a *Cetățeanului de oroare* al nostru. Toată suflarea municipalizată a aflat că D-l Jupan L.N.Dradneea se întoarce... nu la noi (din fericirea_păcatului) ci la muncă în atelier. Justiția i-a dat/ retrocedat polizor ul, după două luni de 'sechestru' 23/24 ore. Spor la invenția top-secretă în lucru. Motorul acela revoluționar va îngenunchea giganții industriei auto și va redenumi urbea noastră .Văd un *Turnu-New Detroit* Cu mici detalii în zilele post-alegeri....

Gigi. De la depozitul lui simionescu pe 14 Septembrie 2020, 19:18
#2342
Livache,livulica Petrica Mihăiță
Tot efortul lui Petrică și Mihăiță de a -l salva pe livache a fost distrus de Valentin Dragnea,Ilie dragne,și Ilie. Elena de la ferma salcia .care le-a promis ca le albește documentel,și la cererea lui. Ilie Elena l-a îndepărtat pe Emil LUngu (mina dreapta al lui Dragnea). Apoi livache l-a trădat pe Coldea,,domnul general care i-a asigurat protecția lui Dragnea .. Dragnea a fost prostit și timpit de fiul sau,Ilie dragne,pitis Mihăiță bilețel și Ilie Elena de ferma salcia .
Din Lunca Dunării pe 13 Septembrie 2020, 11:42
#2341
Gașca PSD a ieșit la prostit cetățenii
Măi,neisprăviților,voi nu ați fost în stare să asfaltați și să faceți nici măcar 5% din cât ați promis în 2016.Iar alea câteva străzi asfaltate vai mama lor,parcă sunt făcute de copiii de la grădiniță.Nu ați fost în stare să aduceți investitori și să faceți un loc de muncă,în schimb,ați burdușit toate instituțiile statului cu clientela de partid a PSD,și ați angajat toate nulitățile pe care le-ați găsit pentru a vă fi slugi și a vă aduce voturi.Nu ați fost în stare să toaletați copacii,să deratizați și să faceți o dezinsecție coretă și eficientă și să strângeți câinii fără stăpân din oraș.Singura voastră preocupare este propaganda mincinoasă și toxică,alimentată zilnic de metodele și dorințele de furat și înfruptat din banul public,strâns cu greu din taxele și impozitele locale.Ați venit la conducerea Administrației Locale din Turnu Măgurele rupți în fund,iar azi vă etalați agoniseala și grandomania prin zonele și loc*rile pe unde v-ați cumpărat proprietăți din munca altora.Ăsta e PSD.
Nyk pe 10 Septembrie 2020, 19:22
#2340
Pentru turneni
Sper sa nu fim iar prostii țării și sa votați psd, unde mergi prin tara rad toți de noi nu suntem în stare sa dam jos o clica de incompetenți care sau îmbogățit pe banii noștrii!
Nemo pe 10 Septembrie 2020, 19:10
#2339
Pentru generația Pro
Hai să ne mobilizam sa schimbam, sa scăpăm de ciuma roșie, dacă stam la mâna lui nea Vasile ne_am nenorociți iar 4 ani.
Nu-l stârniți pe nea Vasile cel roșu.! pe 10 Septembrie 2020, 16:47
#2338
Pe 27 Sep. lasă-l cu "'Stai acasă"'
Vecinul meu, nea Vasile și, (chiar) toți electorii captivi ai psd sunt dezamăgiți văzând starea urbei lor sub administrația pesedisto- Cucleană. Văd și suportă incompetența, corupția, jaful din banii publici,mizeria generală, sfidarea și sărăcirea locuitorilor. Îi chemați la vot ??? DAR... odată intrați în cabină, această categorie de alegători NU vor vota ^schimbarea^, ci ^continuarea-Cucleană^. Ei nu pot altfel.! Creiere programate, în 30 de ani, de ideologii anti-români bolșevici, ciumații roșii rămân precum în sport : "" psd -ist până la moarte"". Concluzie : vă implor nu-i mai mobilizați, nu-i chemați la vot... ~la grămadă~. Educați-i, alfabetizați-i electoral pt. Apt de VOT !... PS 1. Cu "Ieșiți la vot " ; "Ieșiți cu TOȚII l-a vot"..... 'deduc' eu că se scot din case... voturi pt. Cuclea. PS. 2. Electori de Dreapta !!!, hai noi la vot cu toții, căci putem schimba 'macazul', direcția și... (culoarea) primăriei.
Eu pe 09 Septembrie 2020, 22:49
#2337
Jigodii psd
Mizerie in oraș și numai buruieni și gunoaie nimic,nimic nu a făcut
Doar o nemultumire pe 02 Septembrie 2020, 20:54
#2336
Să cerem redenumirea...
acestei rubrici în *Marea NEMULȚUMIRE*, căci după 28 sept numa' o nemulțumire ne va apăsa. Una dar STRIVITOARE. Celelalte prăfuite în 30 de ani vor fi umbrite de Marea NĂPASTĂ : hățurile, frâiele, FRÂNA administrațiilor locale și centrale... încă 1460 de ZILE ne vor mânca zilele. Cu :'Ieșiți la vot', 'cu toții la vot', chiar la o prezență ca'n 1990, va fi oare aruncată în Lada de gunoi a istoriei Roșia ciumă? Ajunge mobilizarea, fără educarea "proprietarului" de drept de vot, a celor spălați pe creier ? Este azi mai apt de vot ca'n 1990 ? Să-l rugăm pe Atotputernicul cu o VOCE în cabina de vot...cu

ștampilează AICI.
Spune-ți părerea!

*:

*:

*:

grinLOLcheesesmilewink
smirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank stare
long faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmm
madangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool mad
cool cheesevampiresnakeexcaimquestion
* caractere rămase

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam aceste mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.