"Realizarea" lui N.Mohanu: nici trenul nu mai întoarce la Turnu-Măgurele.

16 Ianuarie 2012, 00:03 | 3254 vizualizări | 20 comentarii
Car Universal
Gara Turnu-Magurele

Primarul Nicolae Mohanu a reușit să facă,  in Turnu-Măgurele, mult mai mult decât a promis în campaniile electorale. Din orașul unde întoarce trenul, prin munca primarului, Turnu a ajuns orașul unde nici trenul nu mai întoarce. Din data de 14 ianuarie 2012, CFR a sistat circulația trenurilor de călători pe mai multe rute din țară, printre care Roșiori - Turnu și Roșiori - Alexandria. Din informațiile noastre, în câteva zile, circulația trenurilor va fi reluată de companii particulare, iar în câteva luni se va organiza o licitație. Dacă operatorii particulari vor considera că pot face profit pe aceste linii, circulația trenurilor va continua, dacă nu, Dumnezeu cu mila.

Noi ne vom referi la cazul special Turnu-Măgurele, deoarece trenul reprezintă mult mai mult decât un mijloc de transport, Turnu fiind caracterizat ca "orașul unde întoarce trenul". De ce s-a ajuns la aceasta situatie? Această linie nu este rentabilă din cauză că nu sunt călători destul de mulți, iar cei care mai sunt, majoritatea merg cu "nașul". Turnu-Măgurele se află, de ani buni,  pe o pantă descendentă, din punct de vedere economic, și era clar ca se va întâmpla acest lucru. Distrugerea economică a orașului este cauza. Cine l-a distrus economic sau cine nu a făcut nimic pentru a crea locuri de muncă? Conducerea CFR a luat o măsură normală, pentru a elimina găurile negre și a eficientiza compania.

Dacă orașul este mort, nu ai cum să ții în viață calea ferată. Primarul poate să acuze și să arunce vina ( îi stă în caracter) pe cine vrea, dumnealui este vinovatul principal, fiind la conducerea orașului de o veșnicie, si a avut tot timpul din lume să arate ce poate. Mai mult decat atât, Mohanu și Dragnea au construit celebrul Bac, care funcționează cu majorări de capital. Bacul nu are cum să fie eficient când orașul se stinge pe zi ce trece, iar dincolo, la bulgari, este mai rău ca la noi. Orașul unde nu mai vine trenul, iar bacul întoarce degeaba, este sortit pieirii.

Citeşte şi
Comentarii (20) Adaugă comentariu
rick pe 27 Ianuarie 2012, 17:55
#20
pt turnu
soselele sunt praf,strazile care nu sunt asfaltate,lipsa pietris,poate o da D-zeu sa faca anul acesta canalizari si apa c*renta in acest oras
Luli pe 22 Ianuarie 2012, 07:57
#19
...
\\nSo,Gicule:\\n...be happy,\\nDon\\\'t worry!
gogutzu pe 21 Ianuarie 2012, 21:22
#18
pentru florea
ha ha ha! mi-a placut dom\\\' ....poet! ha ha ha ha! poet!? poate epigramist?? mneahh! ha ha ha ha! ce gluma buna! chiar imi place perseverenta unora de a se uda pe picioare facind contra vintului. tine-o tot asa! nu te opri!
Florea pe 21 Ianuarie 2012, 20:18
#17
...
Unui frustrat al site-ului\\n\\nSe chinuie în orice clipă\\nS-aducă explicații-n texte\\nDar, este clar, face risipă\\nDe inepții și de pretexte!
gogutzu pe 21 Ianuarie 2012, 16:45
#16
pentru florea
si vinzatorul de ziare se crede ziarist doar ca se ocupa cu ziarele, asa si cum un aranjor de rime se crede poet doar ca potriveste niste cuvinte sa sune la fel. cel ce ti-a zis ca esti poet ori si-a batut joc de tine, ori tanti inteligenta n-a prea fost darnica cu tine. uita-te mai bine la cit valorezi tu, si apoi sa judeci pe altii.n-o sa intru in polemica cu tine, ar fi ca si cum as lovi un copil. educatia ma impiedica sa fac asta. pe altii nu-i deranjeaza s-o faca. unul a ajuns presedinte.
w pe 20 Ianuarie 2012, 18:34
#15
avem chiar doua
a bagat ba 2 trenuri particulare...ajunge
Florea pe 20 Ianuarie 2012, 09:39
#14
pentru Floarea
Ai ales sa te justifici\\nFata de un ageamiu!\\nLumea-i plina de \\\"mirifici\\\"\\nCe \\\"declama\\\" in pustiu!\\n
rosiorean pe 19 Ianuarie 2012, 10:18
#13
articol idio.t
Asa va trebuie! Cand veneam la rude, la Turnu, era lucru foarte rar sa aiba calatorii bilet pe acesta ruta. Prima data m-am simtit ciudat cand controloru m-a ocolit cand i-am aratat ca am bilet. Chiar ma miram de ce exista acel tren daca se vand cateva bilete! Asa era sa se intample si pe ruta Alexandria Rosiori, dar acolo a bagat cfr-ul supracontrol, iar rezultatul: trenuri multe si cu mai mult de 2 vagoane !!!
Floarea pe 17 Ianuarie 2012, 08:48
#12
pentru gogutzu
Eu asta am si spus. Singura legatura intre nae si CFR ar fi faptul ca acesta are cam aceiasi grija fata de oras cum a avut nicolaiciuc fata de CFR. La asta s-a rezumat comentariul meu si nu la faptul ca primarul ar avea raporturi de munca sa juridice cu onor ¨trenurile¨ sau cu ministerul de resort.
nea viteza pe 17 Ianuarie 2012, 00:00
#11
ce dracu treaba are mohanu cu trenu
ba voi astea care ati scris articolul sinteti niste dragalasi. simpaticilor, va spun eu ce ziceti voi mohanu are de gind sa faca el personal taximetrie pe ruta rosiori turnu gratis sau in scimbul voturilor cetatenilor din ambele orase iar primaria o va face la cirlomanu ca de acolo e jumatea drumului . cred ca mohanu are legatura si cu incalzirea globala . sau cu primu zbor pe luna . ce sa zic eu cred ca mohanu si excaim excaim dragnea sint raspunzatori de tot ce se intimpla pe tera snake snake snake
Radu pe 16 Ianuarie 2012, 20:39
#10
Regiotrans
De maine, Regiotrans preia linia Turnu Magurele - Rosiori Nord. Deocamdata, doar 3 perechi de trenuri. Dupa ce are loc licitatia, sunt sanse sa avem 6 perechi de trenuri pe zi.
realistu\\\\\\\' pe 16 Ianuarie 2012, 19:57
#9
pt..dragom..
Esti penibil ba lindic, cine conduce C.F.R.-ul, pdl-ul p....., sau nae din copaie sa ne apuci c_ _ _e(sa-ti intre rima in gura/ sa poti sa ne apuci de p_ _a).
dan pe 16 Ianuarie 2012, 16:41
#8
buc*resti-turnu
Un tren/automotor Turnu - Buc*resti Nord care sa plece dimineata la 4:00 si sa se intoarca seara, chiar si la tarife sensibil mai mari autocarul ar fi minunat! Eu as da sa zicem..... un 80 lei dus-intors. Prefer oricand trenul daca e c*rat si nu se elibereaza loc*ri in picioare. La prima ora dimineata din Gara de Nord ajungi in orice punct din Buc. destul de repede, din Rahova sau 13 Sept. mai greu.
vasile pe 16 Ianuarie 2012, 16:36
#7
tren
ce legatura are mohanu cu trenul?\\nasta este politica pdl
gogutzu pe 16 Ianuarie 2012, 15:01
#6
pentru floarea
floricico, nu ma dezamagi! de la tine am pretentii, ce dracu\\\'! de unde pina unde mohanu si cfr?\\n
floarea pe 16 Ianuarie 2012, 13:49
#5
ma faceti sa rad
Nae o sa aiba poate soarta lui Nicolaiciuc, asta ar fi cam singura legatura intre coada de topor a primariei Turnu cu onor CFR-ul care merge tot in pierdere.
abc pe 16 Ianuarie 2012, 13:29
#4
======
multimea la Buc*resti din ce motiv se afla?
Un cititor pe 16 Ianuarie 2012, 10:28
#3
Pt Dragomir
Esti penibil.Ciocu mic si date la fund ca nu se stie
gogutzu pe 16 Ianuarie 2012, 08:24
#2
pentru autor
Adica Nae Mohanu este mai nou si sef si peste CFR. Dragomire, esti penibil. Ce dracu\\\' ma, maine o sa-l acuzi pe Nae ca rasare soarele de la est la vest, si nu invers. Bun, astia n-au facut nimic, dar guvernul a facut ceva si el pentru zona? Ca mi-a iesit parul prin caciula de cind se screme Boc sa faca hidrocentrala aia celebra de pe Olt. A facut rahatul praf, exact ca Dragnea cu Pirelli. Sau nu s-a cazut la inteles in ceea ce priveste spaga ( pardon, comisionul )? Si mai nou il acuza pe Nicolae de subminarea economiei nationale. De ce? ca a luat gaz inftin? Si la Alro, unde insusi Basescu a intervenit pentru c*rent ieftin cum e? Acolo e judet PDL, deci acolo se poate. Aici fiind judet rosu, hai sa-i bagam si mai mult in rahat. Distrug si ultimele lucruri unde se mai munceste. Si atunci te mai miri ca nu mai intoarce trenul? bai Dragomire, uita-te si tu ce se petrece in tara. Cascati ochii bine, ca e groasa.
Spune-ți părerea!

*:

*:

*:

grinLOLcheesesmilewink
smirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank stare
long faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmm
madangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool mad
cool cheesevampiresnakeexcaimquestion
* caractere rămase

Comentariile venite din partea voastra cu privire la evenimentele prezentate pe website-ul nostru sunt apreciate de autorii materialelor si de ceilalti utilizatori, daca sunt exprimate intr-un limbaj decent. Ne rezervam dreptul sa nu publicam sau sa inlaturam aceste mesaje/ comentarii/ opinii care aduc injurii celorlalti vizitatori sau incurajeaza ura de rasa, religie si sex.