Fotbal, liga a IV-a, etapa a X-a: Sporting Turnu Tr. Măgurele - Spicpo Poroschia 8-2 ( 4-1). Liderul învinge şi se distanţează la 5 puncte fata de echipa de pe locul doi.

01 Noiembrie 2014, 19:43 | 2819 vizualizări | 5 comentarii
Car Universal
Sporting Turnu - Spicpo Poroschia 8 - 2

Etapa a X-a a primei ligi teleormănene a fost una a formaţiilor gazdă, care au câştigat în 4 dintre cele  5 meciuri disputate. Liderul clasamentului, Sporting Turnu Turnu-Măgurele a obţinut o nouă victorie categorică, scor 8-2, împotriva echipei Spicpo Poroschia. În prezenţa a 250-300 de spectatori, care au fost încălziţi de un soare destul de generos, având în vedere faptul că ne aflăm în luna noiembrie, Sporting Turnu a făcut o nouă demonstraţie de fotbal, câştigând cele trei puncte după un joc excelent. Aşa cum era de aşteptat, meciul a început şi a continuat într-o singură direcţie, spre poartă celor din Poroschia. Sporting a deschis scorul după 10 minute, prin Urucu, însă, după câteva ratări ale gazdelor, Poroschia a reuşit să egaleze. A fost un simplu foc de paie, pentru că până la sfarsitul reprizei Sporting a mai înscris de trei ori, scorul la pauză fiind 4-1.

După pauză, nu s-a schimbat nimic în desfăşurarea meciului, Sporting reusind să câştige şi a doua repriză, tot cu 4-1. Rezultatul final, 8-2, a consemnat încă trei puncte pentru Sporting şi detaşarea la 5 puncte de locul al doilea. Golurile turnenilor au fost înscrise de Urucu ( de trei ori), Dumitrescu ( de două ori), Latu, Bădoi şi Băltoi ( câte un gol). Remarcăm inimoasa galerie a echipei turnene, care şi-a făcut datoria, încurajând pe tot parcursul meciului echipa favorită. O notă foarte proastă pentru gazonul stadionului Municipal din Turnu-Măgurele, care arată execrabil. Înainte de celelalte rezultate şi clasament, trebuie să anunţăm că s-a mai retras o echipă. CS Vârtoape este a treia formaţie care se  retrage din campionat din cauza problemelor financiare. Iată  celelalte rezultate ale etapei a X-a şi clasamentul:

FCM Alexandria – Ajax Botoroaga 4-0
Rapid Buzescu –  Unirea Brinceni 1-1
Metalul Peretu  – Dunărea Zimnicea 4-1
Unirea Ţigăneşti  – Unirea Petrolul Videle 1-0