Sporting Turnu Tr. Măgurele - Ajax Botoroaga 4-1. N-a fost simplu. Rezultate şi clasamentul după 12 etape.

15 Noiembrie 2014, 19:03 | 2913 vizualizări | 2 comentarii
Car Universal
Sporting Turnu-Ajax Botoroaga 4-1.

Sâmbătă, 15 noiembrie, s-a desfăşurat etapa a XII-a a primei ligi fotbalistice din Teleorman, etapă care a consolidat poziţia de lider a formaţiei "Sporting Turnu" Turnu-Măgurele. Echipa turneană a câştigat şi, profitând de egalul dintre cele două urmăritoare, FCM Alexandria şi Unirea Branceni, s-a distanţat în clasament faţă de acestea. Sporting Turnu a câştigat pe teren propriu, scor 4-1, în faţa echipei Ajax Botoroaga, după un meci dominat în cea mai mare parte de elevii lui Vali Bădoi.

Pe un teren foarte prost, în faţa a 150-200 de spectatori, Sporting Turnu a început în forţă şi a deschis scorul destul de repede, în minutul 12, prin Teleoacă. După vreo 30 de minute de la începutul partidei, Dumitrescu a ridicat scorul la 2-0 şi se părea că va fi un galop de sănătate pentru Sporting. N-a fost aşa, pentru că în repriza a doua, în minutul 55, Ştirbu a comis un fault în postură de ultim apărător, fiind eliminat, iar oaspeţii au redus scorul din penalty. Totuşi, diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul şi Sporting a mai marcat de două ori, prin acelaşi Laurenţiu Teleoacă.

Trebuie menţionat că jucătorul de culoare de la Botoroaga, T.Sarr, a fost eliminat în minutul 78. Sarr a fost dus de primarul comunei Botoroaga în probe la Dinamo, însă cei de acolo nu l-au oprit în lot. Oricum, Sarr este un jucător interesant, care ar putea juca într-o ligă superioară din România. Vali Bădoi s-a declarat satisfăcut de rezultat şi de joc.  Cu această victorie, Sporting s-a distanţat la 6 puncte de FCM Alexandria, diferenţă care va conta foarte mult pana la sfârşitul campionatului. Remarcăm, din nou, galeria turneană, care şi-a făcut datoria, încurajând echipa pe tot parcursul meciului. Celelalte rezultate au fost normale, până şi egalul de la Alexandria fiind unul aşteptat.  Iata celelalte rezultate si clasamentul:

FCM Alexandria-Unirea Branceni 2-2
Voinţa Saelele-Dunărea Zimnicea 2-0
Rapid Buzescu-Unirea Petrolul Videle 5-0
Metalul Peretu-Astra Plosca 1-0
 Spicpo Poroschia, Unirea Tiganesti si VN Olteni nu au jucat.