Liga IV-a, etapa a II-a: V.N. Olteni - Sporting Tr. Măgurele 0 - 3(0-3)!! Demonstraţie de fotbal.

06 Septembrie 2014, 16:51 | 2982 vizualizări | 5 comentarii
Car Universal
Vali Badoi, un antrenor fericit.

Sâmbătă, 6 septembrie, s-au desfăşurat meciurile etapei a doua a primei ligi teleormănene. Sporting Turnu-Măgurele a jucat în deplasare la Olteni, echipa locală fiind condusă, în teren şi în afara lui, de primarul Emil Marcusanu. Cum acest primar are deschise "uşi" la arbitri ( Dan Niţu, unul dintre conducătorii Sportingului, fost preşedinte al Comisiei Judeţene de Arbitri Teleorman, ştie foarte bine acest lucru), echipa turneană a solicitat arbitri "străini", adică din alt judeţ. Sporting a câştigat într-o manieră clară, scor 3-0, după o primă repriză extraordinară. Golurile au fost înscrise de S.Mitran ( min 9), Dumitrescu ( min 30) şi Bădănoiu ( autogol, min 40).

Din primele minute, formaţia turneană, pregătită de antrenorul jucător Valentin Bădoi, a preluat frâiele jocului şi a marcat încă din minutul 9, prin S.Mitran, fostul jucător al echipei Sporting Roşiori, o achiziţie foarte bună. Sporting a mai înscris de două ori, în minutele 30 şi 40, punând capăt oricăror discuţii cu privire la formaţia care va câstiga. Echipa sponsorizată de Eurosiloz a jucat un fotbal modern, punând în mare dificultate echipa din Olteni. După pauză, turnenii, mai relaxaţi, au preferat să nu forţeze şi să menţină rezultatul de pe tabelă. Este al doilea meci al Sportingului şi echipa încă nu a primit gol, o performanţă cu adevărat de laudă. Principala contracandidată la promovare a Sportingului, FCM Alexandria, a câştigat la Ţigăneşti, scor 2-1, golul victoriei fiind înscris în prelungirile meciului. Sperăm ca promovarea să se joace pe teren, nu în culise.